Wacław Janicki, jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych w Polsce, odszedł od nas w wieku 80 lat, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne. Artysta, współpracujący z legendarnym Tadeuszem Kantorem, zapisał się w historii polskiego teatru jako aktor, reżyser i autor.
Współpraca z Tadeuszem Kantorem
Wacław Janicki był jednym z najbliższych współpracowników Tadeusza Kantora, z którym współtworzył wiele spektakli, m.in. „Kurce wodnej”, „Widmower”, „Nadobnisiach i koczkodanach”, „Umarłej klasie”, „Wielopolu, Wielopolu”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy tu już nie powrócę”, „Dziś są moje urodziny” oraz cricotage’u „Gdzie są Niegdysiejsze Śniegi”. Dzięki tej współpracy, Janicki stał się jednym z najważniejszych aktorów Teatru Cricot 2.
Happeningi i eventy w Drugiej Grupie
W latach 1968-1974, wraz z bratem bliźniakiem Lesławem Janickim oraz Jackiem Stokłosą, współtworzył Drugą Grupę, działającą przy Galerii Krzysztofory w Krakowie oraz Galerii Foksal w Warszawie. Artyści tworzyli wspólnie happeningi, eventy, projekcje filmowe i działania konceptualne, które miały ogromny wpływ na rozwój awangardowego teatru w Polsce.
Współpraca międzynarodowa
Wacław Janicki współpracował z wieloma artystami z całego świata, m.in. z Christianem Boltanskim (Le Voyage d’Hiver – Opéra Comique de Paris) we Francji, Władysławem Znorko (Ullysse al’evers, Alpenstock – Teatr Cosmos Kolej) i Loredaną Putignani (Terramare) we Włoszech. Jego międzynarodowa współpraca dowodziła, że polskie teatralne sztuki miały wpływ również poza granicami kraju.
Kariera filmowa
Wacław Janicki wystąpił również kilkukrotnie w produkcjach filmowych, m.in. w „Potopie” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1974). W filmie grał jednego z braci Kiemliczów, co jest jednym z jego najbardziej znanych ról.
Dziennik podróży z Kantorem
W 2000 roku, wraz z bratem Lesławem Janickim, opublikował tom wspomnieniowy pt. „Dziennik podróży z Kantorem” 1979-1990, w którym opisują swoje doświadczenia i wspomnienia związane z pracą z Tadeuszem Kantorem.
Życie prywatne
Wacław Janicki ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, gdzie zdobył wykształcenie historyka sztuki. Był również bratem bliźniakiem Lesława Janickiego, z którym współpracował w większości swoich projektów artystycznych.
Śmierć i pożegnanie
Śmierć Wacława Janickiego jest wielką stratą dla polskiej kultury teatralnej. Jego pożegnanie odbyło się w Bazylice Mariackiej w Krakowie, a następnie zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Współpracownicy i przyjaciele artysty przypomnieli jego wielkie osiągnięcia i wkład w rozwój polskiego teatru.