Maria Nurowska, znana polska powieściopisarka i nowelistka, odeszła z tego świata w wieku 77 lat. Urodziła się 3 marca 1944 roku we wsi Okółek na Podlasiu. Była absolwentką filologii polskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Debiut i kariera literacka
Maria Nurowska zadebiutowała na łamach tygodnika „Literatura”. Od tego momentu rozpoczęła swoją karierę literacką, pisząc wiele książek i nowel. Pisała właściwie od momentu ukończenia szkoły. Jej twórczość była inspiracją dla wielu czytelników, którzy szukali w jej książkach emocjonujących historii i fascynujących postaci.
Najważniejsze dzieła
Najbardziej znane powieści Marii Nurowskiej to m.in. „Hiszpańskie oczy”, „Rosyjski kochanek”, „Miłośnica”, „Mój przyjaciel zdrajca”, „Sprawa Niny S” czy „Nakarmić wilki”. Książki pisarki zostały przetłumaczone aż na 16 języków, co świadczy o jej ogromnym sukcesie literackim. Jej książki były także wydawane w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii.
Sukces międzynarodowy
Maria Nurowska była jedną z najbardziej popularnych polskich pisarek, którzy osiągnęli sukces międzynarodowy. Jej książki były czytane przez miliony ludzi na całym świecie. Wiele jej powieści zostało również laureatami nagród literackich, m.in. Nagrody im. Juliana Tuwima i Nagrody literackiej im. Władysława Reymonta.
Dziedzictwo literackie
Maria Nurowska pozostawiła po sobie znaczące dziedzictwo literackie, które będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń pisarzy i czytelników. Jej książki będą dalej czytane i doceniane za ich emocjonującą treść i mistrzowską stronę literacką.
Statystyki czytelności
Według danych z 2020 roku, Maria Nurowska była jedną z 10 najbardziej czytanych polskich pisarzy w Polsce. Jej książki sprzedały się w Polsce w liczbie ponad 1,5 miliona egzemplarzy. W całej Europie jej książki sprzedały się w liczbie ponad 5 milionów egzemplarzy.
Pamięć o Marii Nurowskiej
Maria Nurowska pozostanie w pamięci jako wybitna polska powieściopisarka i nowelistka, która pozostawiła po sobie znaczące dziedzictwo literackie. Jej książki będą dalej inspiracją dla czytelników i pisarzy, a jej życie i twórczość będą zdumiewać kolejne pokolenia.
Źródła:
* Wikipedia – Maria Nurowska
* Nieoficjalna strona Marii Nurowskiej
* Gazeta Wyborcza – Maria Nurowska nie żyje
* Onet – Maria Nurowska nie żyje. Miała 77 lat