W Polsce, emeryci i seniorzy mogą liczyć na wiele atrakcyjnych ulg i zniżek, także w przypadku abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ten obowiązkowy koszt może zostać zniesiony, jeśli spełnia się określone kryteria.
Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?
* Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, są automatycznie zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu RTV.
* Młodsi emeryci, którzy ukończyli 60 lat i otrzymują emeryturę niższą niż 50% przeciętnego wynagrodzenia, również mogą liczyć na ulgę.
* Osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, zarejestrowani bezrobotni, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności również są uprawnieni do zwolnienia.
Jak uzyskać zwolnienie?
Aby skorzystać ze zwolnienia, należy zgłosić się do placówki Poczty Polskiej z odpowiednimi dokumentami, takimi jak zaświadczenie z ZUS lub KRUS potwierdzające wysokość emerytury, dokument z urzędu pracy potwierdzający status bezrobotnego czy orzeczenie o niepełnosprawności.
Cogrości za nieopłacenie abonamentu
Osoby, które nie regulują abonamentu RTV mimo obowiązku, mogą spotkać się z poważnymi konsekwencjami, w tym karą finansową do 819 zł.
Raport: kto płaci abonament RTV, a kto nie?
Z danych wynika, że starsze pokolenia są bardziej skłonne do opłacania abonamentu RTV,natomiast młodsze pokolenia częściej korzystają z serwisów streamingowych i nie posiadają odbiorników telewizyjnych.
Dodatkowe ulgi dla seniorów
Seniorzy w Polsce mogą korzystać z wielu innych ulg i zniżek, takich jak bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, zniżki na bilety do kin, teatrów i muzeów, ulgi paszportowe czy bezpłatne badania profilaktyczne.
Wiedza o przysługujących ulgach i prawach
Dzięki znajomości przepisów można uniknąć niepotrzebnych opłat i zaoszczędzić na innych wydatkach. Warto korzystać z dostępnych ulg, które znacząco poprawiają jakość życia i pozwalają na większą swobodę finansową.