Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło plany zwiększenia opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne pojazdów. Według wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca, resort pracuje nad systemową zmianą związaną z zestawkami opłat za przeprowadzenie badania technicznego pojazdu. Opłaty za przeglądy mają być waloryzowane co roku, a im dłużej będzie się zwlekać z obowiązkowym przeglądem, tym opłata ma być wyższa.

Spóźnienie o tydzień miałoby podnosić stawkę o 100 proc., po trzech tygodniach stawka rosłaby o 200 proc., a po 90 dniach byłaby wyższa od standardowej o 300 proc. Szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak, ocenił, że kwestia zwiększenia opłat jest „zamiarem drenowania kieszeni polskich rodzin” przez rządzących.

Stacje kontroli pojazdów w Polsce badają rocznie 21 mln pojazdów. Poseł Rafał Weber (PiS) podał, że za rządów PiS sytuacja stacji kontroli pojazdów była stabilna. Jego zdaniem, w wyniku decyzji Ministerstwa Infrastruktury, Polacy „w ramach oszczędności nie będą badali swoich pojazdów i będą tym samym stwarzali większe niebezpieczeństwo na drogach”.

Politycy przytoczyli komunikat Ministerstwa Infrastruktury z czerwca ub. r., w którym informowano, że od 1 lipca 2024 r. nie wzrosną opłaty za obowiązkowe przeglądy. Weber skierował do rządzących pytanie: „co stało się między końcem czerwca ubiegłego roku a styczniem, że oto ministerstwo i rząd będą podnosić opłaty za badanie techniczne pojazdu?”.

W Ministerstwie Infrastruktury przygotowywany jest projekt zmian ustawowych, które obejmą nie tylko kwestie stawek za badania techniczne, ale będą też implementowane przepisy unijne, które zobowiązują Polskę do uregulowania kwestii związanych z przeglądami, jeśli chodzi o zakres badań technicznych. Projekt ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach i zgodności z przepisami unijnymi.

Według danych Ministerstwa Infrastruktury, w 2022 r. w Polsce zarejestrowanych było ponad 25 mln pojazdów, z czego około 70% to samochody osobowe. Badania techniczne są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, a ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach i ochrony środowiska.

Koszty badań technicznych mogą się różnić w zależności od typu pojazdu i stacji kontroli. Średnia cena badania technicznego wynosi około 100-150 zł, ale może sięgać nawet 300-400 zł w przypadku pojazdów ciężarowych lub specjalistycznych.

W związku z planowanym zwiększeniem opłat za przeglądy techniczne, posłowie PiS i inni politycy zaapelowali do rządu o rezygnację z tego pomysłu, twierdząc, że może on szkodzić polskim rodzinom i obniżać bezpieczeństwo na drogach. Ministerstwo Infrastruktury nie odpowiedziało jeszcze na te zarzuty, ale zapowiedziało, że projekt zmian ustawowych zostanie opublikowany wkrótce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version