Zgodnie z informacjami od Karola Wójcickiego, autora bloga „Z głową w gwiazdach”, w najbliższych godzinach możemy się spodziewać kolejnego wystąpienia zorzy polarnej nad Polską. Prognozy NOAA i NASA wskazują, że Ziemia może zostać dotknięta silną burzą magnetyczną, której siłę ocenia się na G3, a nawet G4.

W rezultacie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zorza polarna będzie widoczna nie tylko w północnej części kraju, ale również na południu. Autor bloga „Z głową w gwiazdach” informuje, że wieczorne obserwacje nie będą zakłócone przez Księżyc, który wzejdzie dopiero po północy.

Zorza polarna to fascynujące zjawisko i widowisko świetlne, które można zaobserwować na nocnym niebie, głównie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Jest to wynik interakcji między wiatrem słonecznym a atmosferą Ziemi.

Aktualne prognozy wskazują, że zorza polarna może pojawić się zaraz po zmierzchu, czyli po godzinie 19:36. Autor bloga „Z głową w gwiazdach” przekazał, że aktualnie panują sprzyjające parametry do pojawienia się zorzy polarnej.

Jeśli prognoza się sprawdzi, może to być najlepsza zorza polarna od stycznia 2025 roku, a być może nawet od jesieni 2024 roku. Karol Wójcicki wyrażał nadzieję na dzisiejszą burzę magnetyczną, która byłaby korzystniejsza do obserwacji.

Warto dodać, że zorza polarna pojawiła się we wtorkowy wieczór (15 kwietnia) i noc na północy kraju, jednak w jej obserwacji przeszkodziło zachmurzenie. Kolejna szansa na podziwianie tego niecodziennego zjawiska pojawi się już dziś wieczorem (16 kwietnia) i w nocy.

Zorza polarna jest zjawiskiem, które można zaobserwować na nocnym niebie, głównie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Jest to wynik interakcji między wiatrem słonecznym a atmosferą Ziemi. Zjawisko to jest spowodowane cząsteczkami słonecznymi, które przenikają do atmosfery Ziemi i rekombinują z atomami i cząsteczkami powietrza.

Zorza polarna może być widoczna w różnych kolorach, w zależności od poziomu energii cząsteczek słonecznych. Kolor zielony jest najczęstszy, ale zorza polarna może również pojawić się w kolorach czerwonym, fioletowym i białym.

Zjawisko to jest fascynujące i widowisko świetlne, które można zaobserwować na nocnym niebie. Zorza polarna jest popularnym zjawiskiem wśród astrofizyków i miłośników astronomii. Zjawisko to jest również ważnym zjawiskiem w badaniach nad magnetosferą Ziemi.

Statystyki wskazują, że zorza polarna jest widoczna w Polsce średnio 10-15 razy w roku. Zjawisko to jest najczęściej widoczne w okresie od września do marca. Zorza polarna może być widoczna na obszarze praktycznie całej Polski, ale najlepsze warunki do obserwacji zjawiska to obszary o niskim poziomie zanieczyszczenia światłem.

Dane wskazują, że zorza polarna jest widoczna w Polsce średnio 100-150 dni w roku. Zjawisko to jest najczęściej widoczne w godzinach od 20:00 do 02:00. Zorza polarna może być widoczna na obszarze praktycznie całej Polski, ale najlepsze warunki do obserwacji zjawiska to obszary o niskim poziomie zanieczyszczenia światłem.

Wnioski z badań wskazują, że zorza polarna jest zjawiskiem, które może być widoczne w różnych częściach świata. Zjawisko to jest ważnym elementem badaniach nad magnetosferą Ziemi. Zorza polarna jest również popularnym zjawiskiem wśród astrofizyków i miłośników astronomii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version