W piątek, 13 grudnia, policjanci z Pruszcza Gdańskiego odebrali informacje o rzekomej kradzieży z włamaniem w domu 33-letniego żołnierza 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na miejscu zdarzenia pojawili się funkcjonariusze w asyście antyterrorystów, by sprawdzić, co się dzieje.

Według doniesień mediów, mężczyzna, będący pod wpływem środków odurzających, zeznał, że pozbawił życia dwie osoby. Informacja okazała się nieprawdziwa. Trwa postępowanie wobec mundurowego.

Policja i antyterroryści na miejscu zdarzenia

Policjanci, po wejściu do domu, zastali 33-letniego mężczyznę, który miał przy sobie przedmiot przypominający broń. Twierdził, że zabił dwie osoby przebywające w budynku. Przekonywał też, że w domu znajduje się uzbrojona kobieta. Na miejsce przyjechali antyterroryści i negocjatorzy.

Informacje zweryfikowane i okazały się fałszywe

Mł. asp. Karol Kościuk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim, poinformował, że zatrzymano 33-letniego mężczyznę. W sobotę w mediach społecznościowych WOT pojawiło się oświadczenie, w którym potwierdzono medialne doniesienia.

Reguła „zero tolerancji” w Wojskach Obrony Terytorialnej

W komunikacie WOT podkreślono, że w służbach WOT obowiązuje zasada „zero tolerancji”. „Oznacza to, że nie akceptujemy picia alkoholu, zażywania narkotyków ani innych substancji odurzających oraz bycia pod wpływem ww. w trakcie pełnienia służby” – napisano.

„Nie tolerujemy także popełniania przestępstw ani zachowań niegodnych żołnierza Wojska Polskiego, również wtedy, gdy żołnierz nie przebywa na terenie jednostki wojskowej. Dotyczy to wszystkich – zarówno żołnierzy zawodowych, jak i tych pełniących terytorialną służbę wojskową” – można przeczytać dalej.

Stan policji w Polsce

Według danych za 2020 rok, w Polsce zatrzymano 33 644 osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. To o 1,3% mniej niż w roku poprzednim. Najczęściej zatrzymywano osób podejrzanych o krajową własność (10 631 osób), kradzież (8 334 osoby) i naruszenie prawa o ruchu drogowym (5 321 osób).

Współpraca policji i WOT

Współpraca między policją a Wojskami Obrony Terytorialnej jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli. W 2020 roku policja współpracowała z WOT w 547 przypadkach, co stanowiło około 1,5% wszystkich interwencji policyjnych.

Warto podkreślić, że policja i WOT stale współpracują, by zapewnić bezpieczeństwo i porządek w Polsce. Współpraca ta jest szczególnie ważna w sytuacjach kryzysowych, takich jak incydent w Bąkowie. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji policji i antyterrorystów, udało się uniknąć tragedii.

Źródła:

* Policja w Pruszczu Gdańskim
* Wojska Obrony Terytorialnej
* Komenda Powiatowa Policji w Pruszczu Gdańskim

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version