W październiku minionego roku, Warszawa obiegła wiadomość o zniszczeniu zabytkowych tablic Tchorka, znajdujących się wCentrum miasta. Wiele osób głośno wyraziło oburzenie i zdziwienie wobec tego aktu wandalizmu. Teraz, kilka miesięcy później, okazuje się, że dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone przez policję na Mokotowie.
Niewykrycie sprawców jako powód umorzenia
Według informacji uzyskanych przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, Michała Krasuckiego, policja umorzyła dochodzenie ze względu na „niewykrycie sprawców”. Jednakże, o samej sprawie wiedzą już od dawna. Chodzi o warszawski klub Gazety Polskiej, którego członkowie wielokrotnie przyznali się do zniszczenia tablic na portalach społecznościowych, w telewizji Republika, a nawet w Wiadomościach TVP.
Sprawcy znani, ale bezkarni?
W związku z umorzeniem dochodzenia, Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki skomentował tę decyzję, stwierdzając, że „sprawcy są doskonale znani” i że „sami się do tego wielokrotnie przyznali”. Widać, że policja nie do końca wywiązała się z obowiązku ścigania sprawców aktów wandalizmu.
Postępowanie trwa, ale co dalej?
W rozmowie z Warszawą w Pigułce, rzecznik mokotowskiej policji, Robert Koniuszy, stwierdził, że „umorzenie dochodzenia nie oznacza zakończenia postępowania” i że jest to „powiadomienie strony o terminie procesowym”. Czy to oznacza, że postępowanie będzie kontynuowane? Czy policja będzie dalej próbowała ścigać sprawców?
Dane liczbowe o wandalizmie w Warszawie
Według danych za 2020 rok, w Warszawie odnotowano aż 1344 przypadki wandalizmu, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego. Zniszczenie zabytkowych tablic Tchorka jest tylko jednym z wielu przykładów takich aktów. Czy policja jest w stanie wywiązać się z obowiązku ochrony dóbr kultury i ścigania sprawców wandalizmu?
Co dalej z tablicami Tchorka?
Choć dochodzenie zostało umorzone, to Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki złożył już zażalenie w tej sprawie. Czy to oznacza, że sprawcy będą jeszcze raz ścigani? Czy Warszawa będzie mogła pozbyć się piętna wandalizmu i chronić swoje dziedzictwo kultury? Tylko czas pokaże.
Warto wspomnieć, że w 2020 roku, w Polsce odnotowano aż 14 141 przypadków wandalizmu, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do roku poprzedniego. Zniszczenie zabytkowych tablic Tchorka jest tylko jednym z wielu przykładów takich aktów. Czy będzie to przestroga dla władz i służb, aby zwiększyć siłę w walce z wandalizmem i ochronie dóbr kultury?