W czwartek, 17 lutego, warszawiacy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu na rondzie R. Dmowskiego. W ramach inwestycji w ramach programu Nowego Centrum Warszawy , wykonawcy przeniosą sprzęt i roboty na pasy wzdłuż torowiska tramwajowego. Celem tej zmiany jest poprawa dostępności i bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców.
Dostępność pieszych
W ramach inwestycji wyznaczono cztery naziemne przejścia z azylami między jezdniami, aby ułatwić pieszym przekroczenie jezdni. Przejścia te będą znajdować się:
* Przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, przy ul. Widok,
* Przez Aleje Jerozolimskie po zachodniej stronie, na wysokości ul. Poznańskiej,
* Przez ul. Marszałkowską po południowej stronie, na wysokości ul. Nowogrodzkiej,
* Przez Aleje Jerozolimskie po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej.
Te zmiany pozwolą osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i opiekunom z maluchami w wózkach na wygodne i bezpieczne przekroczenie jezdni.
Udogodnienia dla rowerzystów
Inwestycja przewiduje również udogodnienia dla rowerzystów. Nowe przejazdy rowerowe zapewnią ciągłość trasy rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej, a przebudowa skrzyżowania tej ulicy z ulicą Nowogrodzką pozwoli na przejazd rowerem w każdym kierunku. Ponadto, w okolicach skrzyżowania Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi pojawi się kilkadziesiąt stojaków rowerowych.
Organizacja ruchu
W ramach inwestycji, drogowcy wyłączą z ruchu skrajne lewe pasy jezdni Al. Jerozolimskich pomiędzy ul. Kruczą a Poznańską. Dojeżdżający do ronda będą mieli do dyspozycji dwa pasy, ale przed samym skrzyżowaniem będzie już szerzej. Z dwóch pasów będzie można jechać prosto, a ze skrajnych skręcić w każdym kierunku.
Nowe Centrum Warszawy
Inwestycja w ramach programu Nowego Centrum Warszawy ma na celu uczynić tę część miasta zrównoważoną, przyjazną i dostępną dla wszystkich. W ramach NCW realizowane są inwestycje, które poprawią jakość korzystania z przestrzeni miejskiej przez mieszkańców stolicy.
Warszawa to miasto, które dynamicznie się rozwija i zmienia. W ostatnich latach, miasto inwestuje w infrastrukturę i projekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców. Według danych GUS, liczba mieszkańców Warszawy w 2020 roku wyniosła 1,76 mln osób, co stanowi ok. 3,6% populacji Polski. Według prognoz, do 2030 roku liczba mieszkańców Warszawy może wzrosnąć do 2 mln osób.
Źródło: ZDM, GUS