Według badań, aż 84 proc. Europejczyków sprzeciwia się zmianom czasu, przede wszystkim z powodu negatywnych skutków społecznych i zdrowotnych. Minister Paszyk podkreśla, że sezonowe zmiany czasu nie mają merytorycznego uzasadnienia. W ocenie szefa resortu rozwoju, głównym „hamulcowym” zmian jest brukselska biurokracja.

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej zniesienia sezonowych zmian czasu już w 2018 r. Na jego temat dyskutował Parlament Europejski, który w 2019 r. wprowadził do niego szereg poprawek. Potem jednak projekt utknął w Radzie UE, reprezentującej rządy państw członkowskich.

Minister Paszyk zwrócił uwagę, że już dzięki lutowym ustaleniom poczynionym z komisarzem Apostolosem Dzidzikostasem podczas spotkania w Gdańsku udało się doprowadzić do tego, że Komisja Europejska nie wycofała projektu dyrektywy. Jak przekazał szef resortu, stanowisko zaprezentowane przez rzeczniczkę Komisji Europejskiej, Annę-Kaisę Itkonen, jest pokłosiem jego rozmowy z unijnym komisarzem odpowiedzialnym za transport.

Polska prezydencja ma pełne wsparcie z jego strony dla działań w tej sprawie. Minister Paszyk zaznaczył, że Europa musi się jednak zmieniać, a biurokraci muszą zrozumieć, że kluczowy głos należy do Europejczyków. Dlatego Polska prezydencja dąży do wznowienia prac nad projektem dyrektywy.

W Unii Europejskiej nadal trwa dyskusja, czy lepiej pozostać przy czasie strefowym (zwanym zimowym), czy wyprzedzającym go o godzinę czasie letnim. Takie ustalenia będą stanowiły finał procesu. Minister Paszyk poinformował, że konsultuje i przekonuje kraje Unii Europejskiej, by ten proces zrealizować.

W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w weekend, w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca, kiedy to zegarki przestawione zostaną z godz. 2 na godz. 3. Minister Paszyk nie potrafi przewidzieć, kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki, ale zaznacza, że Polska prezydencja dąży do wznowienia prac nad projektem dyrektywy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version