W 2018 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej zniesienia sezonowych zmian czasu. Projekt ten trafił pod dyskusje Parlamentu Europejskiego, który w 2019 roku wprowadził do niego szereg poprawek. Niestety, temat utknął w Radzie UE, skupiającej państwa członkowskie, ze względu na brak porozumienia w sprawie zmiany czasu.
Problem polega na tym, że kraje Unii Europejskiej nie potrafią się porozumieć ani co do tego, czy chcą zrezygnować z przestawiania zegarów, ani co do tego, czy Europa powinna pozostać przy czasie letnim czy zimowym. Ten element w propozycji przedstawionej przez Komisję Europejską nie został doprecyzowany.
Aktualnie, zmiana czasu w Europie jest przeprowadzana dwa razy do roku: w marcu i w październiku. W marcu zegarki są przestawiane z czasu zimowego na czas letni, a w październiku z powrotem na czas zimowy. Ta zmiana czasu może mieć wpływ na zdrowie, pracę i codzienne życie ludzi.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, zmiana czasu może powodować problemy ze snem, zmęczenie i obniżenie koncentracji u około 30% ludzi. Ponadto, zmiana czasu może mieć wpływ na gospodarkę, zwłaszcza w branżach takich jak transport, turystyka i handel.
W Polsce, zmiana czasu jest przeprowadzana zgodnie z unijnymi przepisami. W najbliższy weekend, w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca, zegarki będą przestawione z godz. 2.00 na godz. 3.00, co oznacza zmianę na czas letni. Oznacza to, że dni będą wydawać się dłuższe.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej, Anna-Kaisa Itkonen, przyznała, że projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu utknął na poziomie decyzji państw członkowskich i zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji na ten temat.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że będzie chciało przełamać impas w tej sprawie, a minister Krzysztof Paszyk miał rozmawiać o wznowieniu negocjacji w tej sprawie z komisarzem UE ds. transportu i turystyki Apostolosem Dzidzikostasem.
Warto zauważyć, że zmiana czasu nie jest tylko sprawą Unii Europejskiej. Wiele krajów na świecie stosuje zmianę czasu, ale nie所有 wspólnego systemu. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu jest przeprowadzana w różnych stanach w różnych terminach.
W Polsce, zmiana czasu jest przeprowadzana zgodnie z unijnymi przepisami, które nakazują wszystkim krajom Unii Europejskiej stosować czas letni i czas zimowy. Jednakże, niektóre kraje, takie jak Islandia i Rosja, nie stosują zmiany czasu.
Podsumowując, zmiana czasu w Europie jest ważnym tematem, który wymaga dyskusji i porozumienia między państwami członkowskimi. Aktualnie, zmiana czasu jest przeprowadzana dwa razy do roku, co może mieć wpływ na zdrowie, pracę i codzienne życie ludzi. Komisja Europejska i polska prezydencja podejmują starania, aby wznowić dyskusje na ten temat i znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich stron.