Michael Culver, znany brytyjski aktor, który zdobył sławę dzięki swojej roli w kultowej scenie z filmu „Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje”, odszedł 27 lutego 2024 roku w wieku 85 lat.

Zmarł Michael Culver – brytyjski aktor, który zagrał w kultowej scenie z filmu „Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje”. Miał 85 lat.

Kultowa scena z Gwiezdnych wojen
Jak podaje Deadline, o śmierci Culvera z opóźnieniem poinformowała agencja aktorska Alliance Agents. „Z wielkim smutkiem potwierdzamy śmierć naszego przyjaciela i klienta Michaela Culvera” – czytamy na stronie przedstawicieli artysty. Nie podano miejsca, ani przyczyny zgonu aktora.

Droga do sławy
Michael Culver urodził się 16 czerwca 1938 roku w Londynie. Był synem aktora Rolanda Culvera i dyrektorki castingów  Daphne Rye. Ukończył Gresham’s School i szybko poszedł w ślady rodziny. Jego ciotka, ojciec, matka i brat byli związani z aktorstwem. Ukończył więc London Academy of Music and Dramatic Art, a następnie zdobywał doświadczenie na deskach teatrów Old Vic i Dundee Rep.

Najważniejsze osiągnięcia
Culver zadebiutował przed kamerą w 1961 roku w serialu „You Can’t Win”. W ciągu kolejnych lat występował w produkcjach telewizyjnych, grając małe role. W 1963 roku wystąpił w swoim pierwszym filmie – „Pozdrowienia z Rosji” – drugiej produkcji opowiadającej o przygodach Jamesa Bonda z Seanem Connerym w roli głównej.

Rola w Gwiezdnych wojnach
Najbardziej znane role Culvera to Ernest Clifford i doktor Walcott Brown z seriali „Breakaway” i „Armchair Thriller” oraz major McByrde i kapitan Needa z „Podróży do Indii” i „Imperium kontratakuje”. W serii „Gwiezdne wojny” nie zagrał może bardzo istotnej postaci, ale pojawił się w scenie, która przeszła do historii. Kapitan Needa był odpowiedzialny za niepowodzenie w schwytaniu uciekającego Sokoła Millennium, za co został ukarany przez samego Dartha Vadera. Poplecznik Imperatora Palpatine zabił żołnierza Imperium, dusząc go za pomocą Mocy na pokładzie Gwiezdnego Niszczyciela.

Życie osobiste
Łącznie Culver zagrał w ponad 130 produkcjach. Ostatnią z nich był film „Servants’ Quarters” z 2016 roku. W 1962 roku ożenił się z Lucindą Curtis. Związek przetrwał 24 lata i zakończył się rozwodem. W 2004 roku poślubił Amandę Ward, z którą był do śmierci.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version