W poniedziałek, 17 lutego 2025 roku, Warszawa pożegnała jednego z najważniejszych polskich twórców muzycznych, Wojciecha Trzcińskiego. Kompozytor, dyrygent i autor muzyki do wielkich przebojów odszedł w wieku 75 lat, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w polskiej kulturze.

Życie i twórczość
Wojciech Trzciński urodził się 22 lipca 1949 roku w Warszawie. Był kompozytorem muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej, aranżerem, pianistą, dyrygentem i producentem muzycznym. Jego twórczość kształtowała muzyczny pejzaż naszego kraju i stała się nierozerwalnym elementem tożsamości naszej, naszych ojców, ale także i naszych dzieci, kolejnych pokoleń słuchaczy.

Współpraca z artystami
Piosenki Trzcińskiego wykonywali tacy artyści jak m.in. Anna Jantar, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka, grupa Alibabki, Halina Frąckowiak i Krzysztof Krawczyk. Artysta skomponował m.in. oratorium „Kolęda Nocka”, baśń muzyczną „Królowa śniegu”, muzykę do spektakli teatralnych i filmów, do takich obrazów jak m.in. „Krzyk” (reż. Barbara Sass), „Kobieta i kobieta” (reż. Ryszard Bugajski, Janusz Dymek) i „Halo, Szpicbródka” (reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda).

Działalność organizacyjna
W latach 1993–1995 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Gdyni. W latach 1994–1996 pełnił funkcję Dyrektora Muzycznego I Programu Polskiego Radia. Był jednym z pomysłodawców nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyki”, która jest jedną z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce.

Pogrzeb
Msza święta pożegnalna odbyła się w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie. Po mszy nastąpił przejazd na Powązki Wojskowe, gdzie o godzinie 14.00 spod bramy głównej wyruszył kondukt żałobny do miejsca spoczynku. Wojciecha Trzcińskiego żegnano z honorami, a w uroczystościach pogrzebowych wzięli udział między innymi Magda Umer, Włodek Pawlik i Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Odznaczenie pośmiertne
Wojciech Trzciński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej”.

Dziedzictwo
Dorobek Wojciecha Trzcińskiego obejmuje niezliczone kompozycje, które zdobyły uznanie w kraju, ale także poza granicami. Jego twórczość zachwycała i inspirowała, a on sam był promotorem i mecenasem sztuki, wspierał młodych twórców oraz rozwój polskiej sceny muzycznej. Wojciech Trzciński pozostawił po sobie niezatarty ślad w polskiej kulturze, a jego twórczość będzie żyła dalej, inspirować nowe pokolenia artystów i słuchaczy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version