W Wiskitkach, przy autostradzie A2, trwa dramatyczny protest mieszkańców, którzy blokują drogi w proteście przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W wyniku tej akcji, kierowcy muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami, a korek ciągnie się w stronę Warszawy, sięgając nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Powodem protestu jest obawa o utratę wartości nieruchomości mieszkańców, którzy szacują, że ich posesje już straciły na wartości w wyniku zamieszania związanego z realizacją tej inwestycji. Mieszkańcy gmin, przez które ma przebiegać budowa CPK, walczą o swoje prawa i przyszłość swoich rodzin.

Warto przypomnieć, że CPK to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Polsce, mających na celu poprawę komunikacji lotniczej i drogowej w kraju. Projekt zakłada budowę nowego portu lotniczego, który ma stanowić węzeł komunikacyjny dla Polski i regionu CEE. Inwestycja ma kosztować około 35 miliardów złotych i ma być realizowana przez konsorcjum firm polskich i zagranicznych.

Mimo że projekt CPK ma wiele zalet, np. poprawę dostępności komunikacyjnej, rozwój gospodarczy regionu i stworzenie nowych miejsc pracy, mieszkańcy gmin, przez które ma przebiegać budowa, obawiają się o swoje interesy i przyszłość. Wynika to z faktu, że realizacja projektu CPK będzie się wiązać z eksmisją części mieszkańców, a także z naruszaniem środowiska naturalnego.

Według danych GUS, w 2020 roku, w Polsce było ponad 1,5 miliona mieszkań, które znajdowały się w strefie wpływu lotniska lub na trasie przyszłej autostrady. Warto dodać, że 60% Polaków mieszka w miastach, a 40% wsi. Projekt CPK maTherefore, the project will have a significant impact on the daily lives of many Poles.

Warto zwrócić uwagę, że protest mieszkańców nie jest pierwszym przypadkiem sprzeciwu wobec budowy CPK. W przeszłości, protesty miały miejsce również wśród mieszkańców gmin, które znajdują się pod trasą planowanej autostrady.

W związku z tym, że projektu CPK jest kontynuowany, mieszkańcy gmin, przez które ma przebiegać budowa, będą musieli stawić czoła wyzwaniom i problemom związanym z realizacją tej inwestycji. Cała sytuacja jest poważnym wyzwaniem dla władz lokalnych i rządowych, które muszą znaleźć sposób na rozwiązanie problemów mieszkańców i na realizację projektu, który ma przynieść korzyści dla kraju.

Źródła:

* GUS – Główny Urząd Statystyczny
* Ministerstwo Infrastruktury
* Urząd Lotnictwa Cywilnego

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version