W związku ze śmiercią papieża Franciszka, prezydent Andrzej Duda ogłosił sobotę 26 kwietnia dniem żałoby narodowej. To jest czas refleksji i pamięci, który powinien mieć odzwierciedlenie w działaniach instytucji państwowych, instytucji niepaństwowych, jak i w codziennym życiu obywateli.

Co to jest żałoba narodowa?

Żałoba narodowa to okres czasu, w którym państwo wyraża swoje kondolencje i szacunek wobec osób, które odeszły lub wobec ofiar katastrof i innych tragicznych wydarzeń. Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią, żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia, które powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej.

Jak się zachować w dniu żałoby narodowej?

W dniu żałoby narodowej, flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe. Obywatele powinni zachować się z godnością i szacunkiem, unikając imprez i wydarzeń, które mogłyby být uznane za nieodpowiednie w tym dniu.

Czas trwania żałoby narodowej

Czas trwania żałoby narodowej nie jest precyzyjnie określony w ustawie. W przypadku śmierci papieża Franciszka, żałoba narodowa będzie trwać jeden dzień, czyli 26 kwietnia.

Statystyki

W III RP żałobę narodową ogłoszono w Polsce 19 razy. Powodem były m.in. katastrofy, zamachy terrorystyczne za granicą, w których zginęli polscy obywatele, katastrofy naturalne czy śmierć znanych osób.

Dane liczbowe

* 19 – liczba żałób narodowych ogłoszonych w Polsce w III RP
* 26 – dzień miesiąca, w którym odbędzie się pogrzeb papieża Franciszka
* 88 – wiek, w którym zmarł papież Franciszek
* 21 – dzień miesiąca, w którym zmarł papież Franciszek

Informacje dodatkowe

W czasie żałoby narodowej, obywateli zachęca się do uczestniczenia w mszach świętych i innych wydarzeniach religijnych, które są organizowane w intencji zmarłych. Żałoba narodowa to także czas, w którym instytucje państwowe i niepaństwowe powinny okazać szacunek i współczucie rodzinom ofiar i bliskim zmarłych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version