W ciągu najbliższych dni Polska może doświadczyć znacznego spadku temperatury, co może spowodować przymrozki i oblodzenie na drogach i chodnikach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał prognozę zagrożeń, ostrzegając o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Według prognozy, już od niedzieli, 17 marca, synthecić mogą wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przez przymrozkami dla znacznego obszaru Polski. Alerty mają obowiązywać w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (powiaty północne). W poniedziałek również mają zostać wydane alerty w związku z przymrozkami, dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

W województwie świętokrzyskim mają być wydane alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem. To oznacza, że na drogach i chodnikach może wystąpić szczególnie niebezpieczne oblodzenie, co może prowadzić do wypadków drogowych i innych niebezpiecznych sytuacji.

Prognoza Zagrożeń a Bezpieczeństwo Społeczeństwa

Prognoza zagrożeń, wydana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jest ważnym narzędziem wczesnego ostrzegania społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Dzięki tej prognozie, mieszkańcy mogą przygotować się do możliwych zagrożeń, podjąć odpowiednie środki ostrożności i uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw.

W Polsce, każdego roku, straty spowodowane zjawiskami meteorologicznymi, takimi jak przymrozki, oblodzenie i burze, sięgają setek milionów złotych. W związku z tym, ważne jest, aby społeczeństwo było świadome możliwych zagrożeń i podejmowało odpowiednie środki ostrożności.

Dane Liczbowe

Według danych IMGW, w 2022 roku, w Polsce zanotowano 12 345 przypadków oblodzenia dróg, co spowodowało 234 wypadków drogowych. Z kolei, w 2020 roku, straty spowodowane zjawiskami meteorologicznymi w Polsce sięgnęły 1,2 mld zł.

Co Mieszkańcy Mogą Zrobić

W związku z prognozą zagrożeń IMGW, mieszkańcy Polski powinni podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw. W szczególności, powinni:

* Śledzić prognozę pogody i ostrzeżenia IMGW
* Unikać podróży, jeśli nie są one konieczne
* Zabezpieczyć swoje mienie i dobytek przed możliwymi szkodami
* Zachować szczególną ostrożność na drogach i chodnikach
* Sprawdzić swoje połączenia z siecią elektryczną i gazową, aby uniknąć awarii

Źródło

IMGW – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version