Jarosław Marek Rymkiewicz, wybitny polski poeta, eseista, dramaturg, krytyk literacki i profesor nauk humanistycznych, odszedł w wieku 86 lat, zostawiając po sobie bogate dziedzictwo literackie i naukowe. Rymkiewicz, urodzony w Łodzi, był absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie ukończył filologię polską. W 1994 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Twórczość poetycka Rymkiewicza

Rymkiewicz był przede wszystkim znany ze swojej twórczości poetyckiej. Jego debiut poetycki datuje się na 1957 rok, kiedy wydał swój pierwszy tomik wierszy „Konwencje”. Duże uznanie zdobył zwłaszcza tom „Metafizyka” z 1963 roku, a także późniejsza twórczość. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za tom poezji „Zachód słońca w Milanówku”, którą uznano za najlepszą polską książkę roku.

Program poetycki Rymkiewicza

Program poetycki Rymkiewicza oparty jest na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej i tworzenie na bazie odwołań do jej dorobku tak w sferze formy literackiej, jak i treści czy wątków. Jednak odwołania literackie, na jakich Rymkiewicz polega, to nie tradycyjny zestaw symboli sięgający do antyku, ale bogactwo form i charakterystyczne treści epoki baroku. Ten program poetycki wyraził on w książce „Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie” z 1967 roku.

Eseistyka historycznoliteracka Rymkiewicza

Drugim najbardziej znanym aspektem jego twórczości, obok poetyckiej, jest eseistyka historycznoliteracka oraz historyczna. W zbiorach esejów poświęconych historii literatury skupia się przede wszystkim na okresie polskiego romantyzmu oraz okolicznościach i szerszym tle życia i twórczości romantyków. W cyklu „Jak bajeczne żurawie” poświęconym Adamowi Mickiewiczowi, Rymkiewicz dzieli się wynikami swoich wieloletnich badań nad życiem i twórczością Mickiewicza, próbując rozwikłać związane z tym niejasności i tajemnice.

Dziedzictwo Rymkiewicza

Jarosław Marek Rymkiewicz otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją twórczość, w tym Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego, a także Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Jego twórczość jest wyjątkowo bogata i różnorodna, a jego badania nad życiem i twórczością Mickiewicza są uznawane za jedne z najważniejszych w tej dziedzinie.

Według danych z 2022 roku, Rymkiewicz jest autorem ponad 20 tomów poezji, 15 książek eseistycznych oraz kilku dramatów. Jego twórczość jest ceniona w Polsce i za granicą, a jego badania nad życiem i twórczością Mickiewicza są uznawane za jedne z najważniejszych w tej dziedzinie.

Współczesne dane z polski pokazują, że Rymkiewicz jest jednym z najpopularniejszych pisarzy w Polsce, a jego książki są bestsellerami w sklepach internetowych i tradycyjnych. Jego twórczość jest również coraz bardziej popularna za granicą, co dowodzi o jego ogromnym wkładzie w rozwój polskiej literatury.

Wraz z odejściem Rymkiewicza, Polska straciła jednego z największych pisarzy i badaczy literackich. Jego dziedzictwo będzie jednak żyć dalej, inspirując kolejne pokolenia pisarzy, badaczy i czytelników.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version