W ostatnich dniach doszło do tragedii na drogach w Polsce. W miejscowości Podoś, w powiecie makowskim, kierujący samochodem osobowym wjechał w drzewo, raniąc 4 osoby, w tym dwójkę nastolatków w wieku 13 i 14 lat. To już kolejny przykład wypadku drogowego, który mógł być uniknięty, gdyby kierujący stosował się do zasad ruchu drogowego i przestrzegał ograniczeń prędkości.

Według danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), w 2020 roku na polskich drogach doszło do 34 444 wypadków, w wyniku których zginęło 2 863 osób, a 36 463 zostały ranne. Najczęstszymi przyczynami wypadków są:

* Nadmierna prędkość (21,1% wypadków)
* Niewłaściwe wyprzedzanie (14,5% wypadków)
* Nieprawidłowe wykonywanie manewrów (12,3% wypadków)
* Brak stosowania się do sygnalizacji świetlnej (9,2% wypadków)

Aby zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, Polska Policja prowadzi kampanie edukacyjne i prewencyjne, nakierowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Jednym z przykładów takiej kampanii jest ” Bezpieczna droga do szkoły”, prowadzona we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W ramach tej kampanii, Policja współpracuje z szkołami i organizacjami społecznymi, aby edukować dzieci i młodzież w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki tym działaniom, w 2020 roku udało się osiągnąć 12% spadek liczby wypadków drogowych w stosunku do 2019 roku.

Warto również wspomnieć o Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, które odgrywa kluczową rolę w ratowaniu życia ofiar wypadków drogowych. W 2020 roku, LPR przetransportowało ponad 23 000 pacjentów, w tym 3 500 dzieci. Śmigłowce LPR są wyposażone w najnowsze urządzenia medyczne, dzięki czemu pacjenci mogą otrzymać pomocy już w locie.

Współczesne technologie także mogą pomóc w zapobieganiu wypadkom drogowym. Systemy wspomagania kierowcy, takie jak systemy ostrzegające o możliwości kolizji lub systemy monitorujące prędkość, stają się coraz bardziej powszechne w nowych samochodach.

W Polsce jest coraz więcej Bezpiecznych miast, które realizują programy prewencji i edukacji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przykładowo, miasto Gliwice prowadzi program „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach którego dzieci i młodzież są edukowane w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Warto również wspomnieć o Europejskiej kampanii bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzonej przez Komisję Europejską. Celem tej kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych w całej Europie o 50% do 2030 roku.

Wydaje się, że prewencja, edukacja i współpraca pomiędzy służbami ratunkowymi, Policją i społeczeństwem są kluczowe w walce z wypadkami drogowymi. W Polsce, już teraz, podejmowane są kroki, aby zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych i poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version