W środę, 19 lutego, na stoku Jaworzyny Krynickiej w Krynicy-Zdroju, doszło do tragicznego wypadku, w którym 13-letni narciarz uderzył w armatkę śnieżną. Chłopiec, który miał na głowie kask, zgodnie z obowiązującą ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, nie przeżył wypadku.

Według relacji Polskiej Policji, chłopiec zmarł w piątek po południu w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu. Jego obrażenia na skutek wypadku okazały się na tyle poważne, że lekarzom, mimo podejmowanych wysiłków, nie udało się go uratować.

PKL (Polskie Koleje Linowe), które są właścicielem ośrodka narciarskiego na Jaworzynie Krynickiej, wyjaśniły, że do wypadku doszło na trasie nr 1. Według relacji PKL, młody narciarz podczas zjazdu uderzył w siatkę odgradzającą armatkę śnieżną, a następnie w materac ochronny zabezpieczający ten sprzęt.

Armatki śnieżne są instalowane na stokach narciarskich na cały sezon, ale muszą być stosownie zabezpieczone, a trasa do jazdy na nartach powinna mieć oznakowania. PKL zapewniły, że wszystkie trasy narciarskie w ośrodku są odpowiednio oznakowane i zabezpieczone, a armatki posiadają niezbędne zabezpieczenia, takie jak siatki ochronne i materace.

Według danych Polskiego Związku Narciarskiego, w sezonie 2022/2023, na terenach narciarskich w Polsce, doszło do 234 wypadków, w których ucierpiało 245 osób. Najwięcej wypadków miało miejsce w województwie małopolskim (63), a następnie w województwie śląskim (44).

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zdarzenia. Władze PKL apelują także do wszystkich świadków zdarzenia o kontakt z policją. PKL zauważają, że na stoku z reguły dochodzi do wypadków, kiedy ktoś nie zachowuje odpowiedniej ostrożności, czy kiedy dochodzi do kolizji z innym narciarzem.

Warto przypomnieć, że bezpieczeństwo na stoku jest priorytetem dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Dlatego tak ważne jest, aby stale kontrolować swoją prędkość, zaglądać za siebie i szanować innych użytkowników stoku.

Statystyki wykazują, że w ciągu ostatnich 10 lat, na terenach narciarskich w Polsce, doszło do 2345 wypadków, w których ucierpiało 2715 osób. Najwięcej wypadków miało miejsce w województwie małopolskim (634), a następnie w województwie śląskim (454).

W tym kontekście PKL i Polski Związek Narciarski apelują do wszystkich narciarzy i snowboardzistów o bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z terenów narciarskich. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na stoku jest naszą wspólną sprawą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version