W dniu 3 kwietnia 2025 roku, Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie Tomasza U., kierowcy miejskiego autobusu, który w 2020 roku spowodował tragiczny wypadek na moście Grota-Roweckiego. Mężczyzna, który był pod wpływem amfetaminy, został skazany na 9 lat i 1 miesiąc więzienia.
Wypadek, który miał miejsce 25 czerwca 2020 roku, był jednym z najtragiczniejszych w historii polskiej komunikacji miejskiej. Autobus linii 186, którym kierował Tomasz U., spadł z wiaduktu mostu Grota-Roweckiego, powodując śmierć jednej osoby i rane 22 innych. W chwili wypadku autobus przewoził około 40 pasażerów.
Sąd Okręgowy w Warszawie, który rozpatrywał tę sprawę w 2022 roku, skazał Tomasza U. na 7 lat więzienia, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, obowiązek zapłaty nawiązek poszkodowanym osobom i firmom. Sąd uznał, że kierowca umyślnie naruszył zasady ruchu drogowego, ale nieumyślnie doprowadził do katastrofy.
Jednak Prokuratura i poszkodowani złożyli apelację, domagając się wyższej kary. Sąd Apelacyjny w Warszawie, po rozpatrzeniu apelacji, postanowił podwyższyć karę do 9 lat i 1 miesiąca więzienia. Sąd zasądził również 30 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziny ofiary i usunął obowiązek zapłaty nawiązek firmom.
Sędzia Małgorzata Janicz podkreśliła, że „oskarżony nie dostosował techniki jazdy do sytuacji na drodze. Nie zapewnił prędkości pozwalającej na hamowanie. Doprowadził do uderzenia w barierę i upadku autobusu”. Sąd nie uznał, że Tomasz U. działał umyślnie, ale uznał, że jego postawa była lekceważąca wobec prawa.
Warto przypomnieć, że Tomasz U. ponownie złamał prawo w październiku 2024 roku, когда mimo zakazu prowadził samochód. Wtedy to potrącił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Grozi mu teraz proces za jazdę mimo sądowego zakazu i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu.
Według danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, w 2020 roku w Polsce miało miejsce ponad 30 tys. wypadków drogowych, w których zginęło ponad 2,5 tys. osób. W tym samym roku, ponad 40 tys. osób zostało rannych w wypadkach drogowych.
Wypadek na moście Grota-Roweckiego to tylko jeden z przykładów tragicznych konsekwencji nieodpowiedzialnej jazdy. Dlatego też, bezpieczeństwo drogowe powinno być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Statystyki potwierdzają, że jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych jest jednym z głównych czynników ryzyka wypadków drogowych. Według danych Policji, w 2020 roku ponad 10 tys. kierowców zostało zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
W związku z tym, władze powinny podejmować działania w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego. Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie bardziej surowych kar dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Innym rozwiązaniem może być zwiększenie liczby kontrolnych punktów na drogach, w celu wykrycia kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów.
Podsumowując, wypadek na moście Grota-Roweckiego to tragiczny przykład konsekwencji nieodpowiedzialnej jazdy. Dlatego też, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni być świadomi ryzyka wypadków drogowych i starać się przestrzegać przepisów ruchu drogowego, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.