W minionych wyborach do parlamentu Rumunii zwyciężyła postkomunistyczna Partia Socjaldemokratyczna (PSD), zdobywając 26 proc. głosów, zgodnie z badaniem exit poll firmy CURS. Jednak niejednokrotnie podejmowano się próby zastanowienia nad tym, dlaczego w Rumunii tak silnie zdobywa się radykalna prawica.
Według badań exit poll, drugą pozycję zajęła AUR, radykalnie prawicowa partia, która uzyskała poparcie aż 19 proc. wyborców. Co więcej, również inne skrajnie prawicowe ugrupowania znalazły się ponad progiem, w tym S.O.S Romania z 5,4 proc. poparciem i Partia Ludzi Młodych z takim samym wynikiem. Partia ta przed wyborami zadeklarowała poparcie dla Calina Georgescu, niespodziewanego zwycięzcy I tury wyborów prezydenckich.
Wyniki wyborów parlamentarnych w oparciu o exit poll wskazują, że na ok. 60 proc. miejsc w parlamencie mogą liczyć partie „tradycyjne” i prozachodnie, zaś radykalna prawica uzyskała ok. 30 proc., potrajając swój stan posiadania wobec poprzedniego składu parlamentu. To oznacza, że radykalna prawica zyskała na popularności w stosunku do wcześniejszych wyborów.
Warto zauważyć, że cytowane badanie exit poll publikuje dane z godz. 19 (godz. 18 w Polsce), na dwie godziny przed zakończeniem głosowania i nie dotyczą diaspory. Istnieje zatem ryzyko, że ostateczne wyniki – tak jak stało się to w przypadku I tury wyborów prezydenckich – mogą się istotnie różnić od badań exit poll.
Inne partie w wyborach
Partia Narodowo-Liberalna (PNL), centroprawicowa partia, uzyskała 15,9 proc. w głosowaniu do Senatu i 15,5 proc. w Izbie Deputowanych. USR, kierowany przez Elenę Lasconi, zdobył 15,6 proc. i 15,5 proc. odpowiednio. Warto zauważyć, że UDMR, partia mniejszości węgierskiej, ma w sondażu 5 proc., co dokładnie równa się progu wyborczemu.
Wyniki wyborów a poparcie dla UE
Warto zwrócić uwagę na fakt, że Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej od 2007 roku. Wyniki wyborów mogą mieć wpływ na relacje Rumunii z UE. PSD, która zdobyła najwięcej głosów, jest partią proeuropejską, co oznacza, że Rumunia będzie kontynuować swoją politykę wobec UE. Jednakże, silne poparcie dla radykalnej prawicy może oznaczać, że w przyszłości Rumunia będzie miała więcej szans na odejście od polityki proeuropejskiej.
Wnioski
Wyniki wyborów parlamentarnych w Rumunii pokazują, że Rumunia stoi przed wyborem pomiędzy tradycyjnymi partiami prozachodnimi a radykalną prawicą. To oznacza, że w przyszłości Rumunia będzie musiała podejmować się decyzji dotyczących swojej polityki wobec UE i swojego miejsca w Europie.