Według najnowszego sondażu CBOS przeprowadzonego na początku lutego 2025 roku, dwie największe partie polityczne w Polsce, Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, cieszą się równym poparciem na poziomie 30 proc.. Oznacza to, że niemal jedna trzecia wyborców deklarujących udział w wyborach oddałaby głos na jedną z tych partii. Ten wynik pokazuje, że obie partie mają równie silną pozycję wśród wyborców i że wybory mogą być bardzo wyrównane.
W porównaniu do stycznia, obie partie odnotowały spadek poparcia o 3 punkty procentowe. Ten spadek może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zmiana nastrojów wyborców lub pojawienie się nowych partii lub liderów na scenie politycznej. CBOS zauważa, że nie zmienia się natomiast układ sił na najniższym stopniu podium, gdzie Konfederacja nadal pozostaje trzecią siłą polityczną w Polsce, zdobywając 13 proc. głosów. To identyczny wynik jak w styczniowym badaniu.
Na kolejnych miejscach, również ex aequo, znalazły się Lewica oraz Trzecia Droga, zyskując po 6 proc. głosów. W przypadku Lewicy, taki rezultat pozwalałby na przekroczenie progu wyborczego i wejście do parlamentu. Jednak dla Trzeciej Drogi – będącej koalicją – jest to wynik niewystarczający, co oznaczałoby, że nie uzyskałaby mandatów poselskich. Lewica utrzymuje identyczny wynik już od trzech miesięcy, natomiast Trzecia Droga odnotowała minimalny spadek poparcia (o 1 punkt procentowy).
Zobacz również, że Partia Razem od trzech miesięcy pozostaje na niezmiennym poziomie 2 proc. poparcia, co nie pozwalałoby jej na zdobycie mandatów w Sejmie. Natomiast inne ugrupowania, nieuwzględnione w głównym zestawieniu CBOS, uzyskały łącznie 1 proc. wskazań, co również nie daje im szansy na wejście do parlamentu.
Najbardziej zauważalną zmianą w stosunku do stycznia jest znaczny wzrost liczby osób, które nie wiedzą, na kogo oddać swój głos. Odsetek niezdecydowanych wzrósł aż o 8 punktów procentowych, osiągając poziom 13 proc.. Może to oznaczać rosnącą niepewność wśród wyborców lub brak wyraźnego lidera, który potrafiłby przyciągnąć niezdecydowanych.
Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się na początku lutego, swój udział deklarowałoby 80 proc. dorosłych Polaków – to o 2 punkty procentowe mniej niż w styczniu. Z kolei 11 proc. uprawnionych do głosowania z góry wyklucza udział w wyborach, co oznacza niewielki spadek tej grupy (o 1 punkt procentowy).
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 3–5 lutego 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. Wykorzystano metodę wywiadów telefonicznych (CATI – 94,1 proc.) oraz internetowych (CAWI – 5,9 proc.). Wyniki tego sondażu pokazują, że wybory w Polsce mogą być bardzo wyrównane i że niezdecydowani stanowią coraz większą grupę wśród wyborców.