W dniu 24 stycznia, Sejm przyjął nowelizację ustawy incydentalnej, która wprowadza znaczne zmiany w procedurach sądowych dotyczących wyborów prezydenckich. Teraz, po zatwierdzeniu przez Senat, ustawa trafi do podpisu prezydenta. Jak się okazuje, zmiany te mają na celu zapewnienie pewności prawnnej w sprawie ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku.
Nowe Przepisy: 15 Najstarszych Sędziów SN
Zgodnie z nowymi przepisami, decyzję w sprawie ważności wyborów prezydenckich podejmie 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego, a nie – jak dotychczas – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ta zmiana jest odpowiedzią na kontrowersje wokół statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, gdzie zasiadają tzw. neosędziowie, powołani po 2017 roku przez Krajową Radę Sądownictwa.
Kontrowersje wokół Neosędziów
Powodem tych kontrowersji jest fakt, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) podważały legalność nominacji neosędziów. To wzbudzało wątpliwości co do decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, które mogły mieć wpływ na ważność wyborów prezydenckich.
Zmiany w Ustawie Incydentalnej
Nowe przepisy wprowadzają kilka kluczowych zmian dotyczących procedur sądowych w sprawach związanych z wyborami:
* Decyzję w sprawie ważności wyborów prezydenckich podejmie 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego.
* Zmiany te mają na celu zapewnienie pewności prawnnej w sprawie ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku.
Głosowanie w Senacie
W środowym głosowaniu, 49 senatorów poparło ustawę, 31 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek senatorów PiS o całkowite odrzucenie ustawy.
Wnioski i Perspektywy
Nowe przepisy mają na celu uspokojenie sytuacji wokół wyborów prezydenckich w 2025 roku. Zmiany te są odpowiedzią na kontrowersje wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i mają na celu zapewnienie pewności prawnnej w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Teraz, po zatwierdzeniu przez Senat, ustawa trafi do podpisu prezydenta, który ma określony termin na podpisanie ustawy.