W dniu 4 kwietnia br. minął termin na zgłaszanie kandydatów do Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Jednak nie wszyscy kandydaci spełnili wymagania, aby zostać zarejestrowanymi. Jak poinformowała PKW, odmowa rejestracji dotknęła dwóch kandydatów: Dawida Jackiewicza i Wiesława Lewickiego.
Obaj kandydaci nie uzyskali wymaganych 100 tys. podpisów poparcia, które są niezbędne do rejestracji kandydata. Jak wyjaśnił Marcin Chmielnicki, rzecznik PKW, komisja weryfikuje podpisy poparcia kandydatów w wyborach prezydenckich. „Niezależnie od tego, czy kandydat przynosi milion, półtora miliona czy jeszcze więcej, nas interesuje te 100 tysięcy ważnych podpisów” – powiedział Chmielnicki.
Proces weryfikacji podpisów jest dwuetapowy. Pierwszym etapem jest przejrzenie wykazów podpisów. Zazwyczaj przez ręce pracowników przechodzi mniej więcej 120 tysięcy podpisów. Średnio od 10 do 20 proc. podpisów poparcia jest nieprawidłowo złożonych. Jak wyjaśnił Chmielnicki, sprawdzane są imię i nazwisko, czy jest zgodne z numerem PESEL. Bardzo dużo nieprawidłowych podpisów to takie, w których adres zamieszkania podany w wykazie podpisu jest niezgodny z tym, który znajduje się w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Do tej pory PKW zarejestrowała 12 kandydatów. Są to:
– Andrzej Duda (Prawo i Sprawiedliwość)
– Robert Biedroń (Wiosna)
– Szymon Hołownia (Polska 2050)
– Krzysztof Bosak (Konfederacja)
– Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe)
– Janusz Korwin-Mikke (KORWiN)
– Marek Jakubiak (Prawica Rzeczypospolitej)
– Paweł Tanajno (Ruch Wsparcia)
– Krzysztof Stanowski (niezależny)
– Waldemar Witkowski (niezależny)
– Mirosław Piotrowski (niezależny)
– Stanisław Żółtek (niezależny)
PKW pozostały jeszcze trzy zgłoszenia do rozpatrzenia: kandydata Ruchu Naprawy Polski Romualda Starosielca, przedsiębiorcy Pawła Tanajno oraz dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. Jednak aby kandydat mógł wziąć udział w wyborach, musi spełnić wymagania, czyli uzyskać 100 tys. podpisów poparcia. Jak widać, jest to kryterium niezwykle ważne i nie każdy kandydat potrafi je spełnić. Dlatego wybory prezydenckie są tak ważne i niezwykle istotne dla przyszłości naszego kraju.