W Polsce zbliżają się wybory prezydenckie, które odbędą się 18 maja tego roku. W związku z tym, instytut badawczy IBRiS przeprowadził sondaż dla „Polityki”, aby sprawdzić, kto jest najpopularniejszym kandydatem wśród Polaków. Wyniki sondażu pokazują, że Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, wciąż prowadzi w rankingu, jednak stracił 5,3 punkty procentowe w porównaniu do badania z marca.
Według sondażu, 43,6% Polaków na pewno weźmie udział w wyborach prezydenckich, podczas gdy 14,6% odpowiedziało „raczej tak”. Z kolei 25,3% osób nie zamierza iść do urn, a 2,9% jeszcze nie zdecydowało. Wyniki sondażu wykazały, że Rafał Trzaskowski uzyskał 30,4% poparcia, co jest o 5,6 punkty procentowe mniej niż w badaniu z marca. Kandydat PiS, Karol Nawrocki, zyskał 24,9% poparcia, co stanowi wzrost o 2,6 punkty procentowe.
Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji, stracił 2,1 punkty procentowe i uzyskał 12,9% poparcia. Na dalszych miejscach znaleźli się Szymon Hołownia (7,3%), Magdalena Biejat (4,3%) oraz Adrian Zandberg (3,3%). Sondaż wykazał również, że ponad połowa ankietowanych uważa, że Donald Tusk i Jarosław Kaczyński powinni odejść z polityki. 47% respondentów uważa, że Donald Tusk powinien przejść na polityczną emeryturę, a 57,8% uważa, że Jarosław Kaczyński powinien zrobić to samo.
Wyniki sondażu pokazują, że wybory prezydenckie będą bardzo wyrównane, a różnica między kandydatami jest coraz mniejsza. 5,5 punkty procentowe to niewielka przewaga Rafała Trzaskowskiego nad Karolem Nawrockim. W związku z tym, każdy kandydat musi się przykładać, aby przekonać wyborców do siebie i wygrać wybory.
PKW zarejestrowała następujących kandydatów: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia, Magdalena Biejat, Adrian Zandberg, Krzysztof Stanowski, Grzegorz Braun, Marek Jakubiak, Joanna Senyszyn, Artur Bartoszewicz oraz Maciej Maciak. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku, a ewentualna druga tura – 1 czerwca.
Warto przypomnieć, że wybory prezydenckie są muito ważne dla przyszłości Polski. Prezydent jest głową państwa i ma szeroki zakres kompetencji, w tym możliwość wetowania ustaw i powoływania premiera. W związku z tym, każdy kandydat powinien być dokładnie sprawdzony i oceniony przez wyborców.
Dane liczbowe z sondażu pokazują, że:
* 43,6% Polaków na pewno weźmie udział w wyborach prezydenckich
* 14,6% odpowiedziało „raczer tak”
* 25,3% osób nie zamierza iść do urn
* 2,9% jeszcze nie zdecydowało
* 30,4% poparcia dla Rafała Trzaskowskiego
* 24,9% poparcia dla Karola Nawrockiego
* 12,9% poparcia dla Sławomira Mentzena
* 47% respondentów uważa, że Donald Tusk powinien przejść na polityczną emeryturę
* 57,8% respondentów uważa, że Jarosław Kaczyński powinien zrobić to samo
Warto dodać, że sondaże są ważnym narzędziem w polityce, ale nie są one ostatecznym wynikiem. Wyborcy powinni dokładnie sprawdzić każdego kandydata i ocenić jego program, aby podjąć świadomą decyzję. Wybory prezydenckie są zbyt ważne, aby podejmować je lekko.