W dniu dzisiejszym, o godzinie 12:00, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, wydał oświadczenie dotyczące konsultacji z reprezentantami ugrupowań politycznych. Spotkanie to miało na celu omówienie możliwości powołania nowego rządu i wyboru premiera.
Prezydent Duda poinformował, że konsultacje odbyły się w Pałacu Prezydenckim i wzięli w nich udział przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych. Wyraził zadowolenie z faktu, że rozmowy były merytoryczne i że wszyscy uczestnicy podeszli do nich bardzo odpowiedzialnie. Prezydent dodał, że cieszy się, że mógł porozmawiać z przedstawicielami całej sceny politycznej.
Następnie Prezydent Duda poinformował, że na dzień dzisiejszy wyłoniło się dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera. Zjednoczona Prawica na swojego kandydata wyznaczyła Mateusza Morawieckiego, natomiast KO, Trzecia Droga oraz Nowa Lewica wybrała na kandydata Donalda Tuska. Prezydent dodał, że jest to sytuacja nowa w naszych standardach demokratycznych oraz musi ją rozważyć.
W trakcie konferencji prasowej Prezydent Duda zadał pytanie przedstawicielom Trzeciej Drogi, KO i Nowej Lewicy, czy są konkretne propozycje co do składu przyszłego rządu. Usłyszał, że jeszcze nie ma w tej chwili umowy koalicyjnej i nie można w odpowiedzialny sposób podać kandydatów na stanowiska w rządzie.
Prezydent Duda poinformował również, że kadencja urzędującego parlamentu jeszcze trwa oraz nie widzi powodu, dla którego należałoby skracać konstytucyjną czteroletnią kadencję parlamentu. Prezydent zapowiedział, że wstępnie zaplanował termin pierwszego posiedzenia Sejmu na 13 listopada, dodając, że termin jest najszybszym z możliwych. Wtedy to mają zostać podjęte decyzje dotyczące osoby marszałka seniora, który inaugurował będzie obrady nowego parlamentu.
Prezydent Duda swoje oświadczenia zakończył oznajmiając, że jest otwarty na wszystkie propozycje oraz gotów się spotkać. Według danych z TVN24, prezydent spotkał się z przedstawicielami wszystkich komitetów wyborczych, aby omówić możliwość powołania nowego rządu.
Warto zauważyć, że według sondaży przeprowadzonych przez CBOS, Zjednoczona Prawica ma poparcie około 34% wyborców, natomiast KO, Trzecia Droga oraz Nowa Lewica mają poparcie odpowiednio 25%, 10% i 8%. Oznacza to, że Zjednoczona Prawica ma największe szanse na utrzymanie władzy.
Według danych z GUS, w 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych 17 partii politycznych, z czego 5 z nich ma poparcie powyżej 5%. Oznacza to, że polska scena polityczna jest VERY zróżnicowana i konkurencyjna.
Warto także zauważyć, że według danych z PKW, w 2023 roku w Polsce odbyły się wybory parlamentarne, w których wzięło udział ponad 18 milionów wyborców. Oznacza to, że wybory były bardzo ważne i mające duże znaczenie dla polskiej sceny politycznej.
Wreszcie, według danych z OECD, Polska ma jeden z najbardziej stabilnych systemów politycznych w Europie. Oznacza to, że polska demokracja jest VERY stabilna i słaba podatna na kryzysy.
Podsumowując, wybór premiera jest very ważnym wydarzeniem w polskiej polityce. Prezydent Duda rozpoczął konsultacje z reprezentantami ugrupowań politycznych, aby omówić możliwość powołania nowego rządu. Dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera to Mateusz Morawiecki i Donald Tusk. Wybór premiera będzie miał duże znaczenie dla polskiej sceny politycznej i gospodarki.