Współczesny świat sztuki w Polsce pogrążony jest w żałobie po śmierci wybitnej malarki akwarelistki i olejnej, Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej, której obrazy z dzieciństwa stały się ikoną polskiej kultury. Jej sztuka, pełna ciepła i serca, zdobiła przedszkola, szkoły, a nawet karty pocztowe, przynosząc radość i szczęście milionom Polaków.
Urodzona w 1936 roku, Danuta Muszyńska-Zamorska, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Włókienniczym, uzyskując dyplom artysty plastyka z zakresu tkactwa dekoracyjnego. To właśnie w Łodzi, ona związała się na stałe, tworząc swoje życie i sztukę.
Portrety dzieci i sceny macierzyństwa, stanowiące motyw przewodni jej twórczości, zostały nagrodzone wielokrotnie. Pierwsza wystawa jej prac miała miejsce w 1968 roku, a w latach 70. i 80. XX wieku, jej obrazy były prezentowane w Polsce i za granicą w ramach cyklu „Dzieci świata”. Reprodukcje jej obrazów zostały wydane przez Krajową Agencję Wydawniczą w serii pocztówek, czym spopularyzowała jej twórczość.
W 1979 roku, jej praca pt. „Dziewczynka z gołębiem”, wykonana w gobelinie na podstawie wcześniejszego obrazu olejnego, została wręczona Janowi Pawłowi II podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Kolejna praca „Jacek i gołębie” (również gobelin na podstawie obrazu) trafiła w ręce sekretarza generalnego ONZ K. Waldheima.
Danuta Muszyńska-Zamorska ma za sobą około 200 wystaw w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Pradze, Bratysławie, Sofii, Brukseli, Poczdamie, Kolonii i Toronto. 3 kwietnia 2009 roku, artystka obchodziła 50-lecie pracy artystycznej, połączone z jubileuszową wystawą prac, zorganizowane przez Łódzki Dom Kultury.
Artystka została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, honorową odznaką Łodzi, srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wiele wystaw zorganizował także ośrodek kultury w rodzinnym mieście artystki, Środzie Wielkopolskiej. W 2004 roku, nagrodzona została tytułem Ambasador Powiatu Średzkiego. Artystka znana jest również z licznych akcji charytatywnych na rzecz dzieci, za taką działalność nagrodzona została Orderem Uśmiechu.
Danuta Muszyńska-Zamorska spędziła ostatnie lata życia wraz z mężem Jerzym Zamorskim w Domu Aktora w Skolimowie. Jej sztuka pozostanie wiecznie w naszych sercach, a dzieciństwo, które ona nam przedstawiła, będzie wiecznie żywe.
Źródła:
– Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi
– Krajowa Agencja Wydawnicza
– Łódzki Dom Kultury
– Dom Aktora w Skolimowie
– Wikipedia
Statystyki:
* Około 200 wystaw w Polsce i za granicą
* Wystawy między innymi w Berlinie, Pradze, Bratysławie, Sofii, Brukseli, Poczdamie, Kolonii i Toronto
* Nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi, honorową odznaką Łodzi, srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i tytułem Ambasador Powiatu Średzkiego
* W 2004 roku nagrodzona tytułem Ambasador Powiatu Średzkiego
* W 1979 roku praca „Dziewczynka z gołębiem” została wręczona Janowi Pawłowi II
* W 2009 roku obchodziła 50-lecie pracy artystycznej