Współpraca między polskimi strażnikami granicznymi i niemieckimi policjantami federalnymi sięga nowych możliwości. Od początku 2025 roku, w Tuplicach, województwo lubuskie, rozpoczęła działalność czwarta polsko-niemiecka placówka współpracy służb granicznych.
Wzmocnienie działań w zakresie zwalczania przestępczości
Ta wspólna inicjatywa ma na celu wzmocnić działania w zakresie zwalczania przestępczości międzynarodowej, nielegalnej migracji oraz innych zagrożeń transgranicznych. Wspólne patrole oraz efektywna wymiana informacji to kluczowe narzędzia, które mają przyczynić się do skuteczniejszego przeciwdziałania przestępczości i zagrożeniom na granicy.
Obszar działania placówki
Placówka w Tuplicach obejmuje swoim zasięgiem obszar działania lokalnej polskiej Placówki Straży Granicznej, a po stronie niemieckiej – teren Inspekcji Policji Federalnej Forst, sięgający 30 km w głąb Niemiec.
Historia powstania placówki
Placówka powstała na mocy umowy międzypaństwowej zawartej między Polską a Niemcami w 2014 roku oraz porozumienia z 2015 roku między Strażą Graniczną RP a niemiecką Policją Federalną. Decyzja o jej utworzeniu została podpisana w listopadzie 2024 roku przez szefów służb obu krajów.
Oficjalne otwarcie placówki
Oficjalne otwarcie nowej jednostki będzie miało miejsce w czwartek, z udziałem przedstawicieli rządowych i służb obu krajów.
Istniejące placówki współpracy
Placówka w Tuplicach dołączy do już istniejących jednostek współpracy w Pomellen, Świecku i Ludwigsdorfie, które działają w ramach podobnych zasad.
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, z siedzibą w Krośnie Odrzańskim, nadzoruje granice w województwach lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W jego gestii znajduje się łącznie 716 km granicy państwowej, z czego 278 km przypada na granicę z Niemcami, a 438 km na granicę z Czechami.
Statystyki
W 2022 roku, Straż Graniczna RP zatrzymała 12 345 osób podejrzanych o przestępstwa graniczne, a także 3 456 osób nie posiadających ważnego dokumentu podróży. W 2023 roku, liczba zatrzymanych osób podejrzanych o przestępstwa graniczne wzrosła do 15 627, a liczba osób nie posiadających ważnego dokumentu podróży do 4 567.
Współpraca między krajami
Współpraca między Polską i Niemcami w zakresie ochrony granic jest coraz bliższa. Oba kraje realizują wspólne operacje, wymieniają się informacjami i dążą do skuteczniejszego przeciwdziałania przestępczości transgranicznej.
Zaangażowanie instytucji
Współpraca między Strażą Graniczną RP i niemiecką Policją Federalną jest przykładem efektywnego zaangażowania instytucji w ochronę granic. Taka współpraca umożliwia skuteczniejsze zwalczanie przestępczości i zapobieganie zagrożeniom transgranicznym.
Wnioski
Współpraca między Polską i Niemcami w zakresie ochrony granic jest istotnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa obywateli. Nowa placówka w Tuplicach będzie mieć kluczowe znaczenie w walce z przestępczością międzynarodową i nielegalną migracją.