W Polsce w ostatnich latach obserwuje się wzrost przypadków wścieklizny, szczególnie wśród lisów. Władze województwa lubelskiego podjęły dramatyczne kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tej śmiertelnej choroby. Przede wszystkim, planowane jest odstrzał ponad 1100 lisów, a także obowiązkowe szczepienia kotów w zagrożonych powiatach.

Eksperci twierdzą, że przyczyną rozprzestrzeniania się wścieklizny jest prawdopodobnie napływ zakażonych zwierząt z Ukrainy, gdzie z powodu działań wojennych nie prowadzone są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Objawy pojawiają się późno, a po ich wystąpieniu nie ma już szans na ratunek.

Wskazuje się, że lisy są głównymi nosicielami wścieklizny w Polsce. Zwierzęta te zazwyczaj boją się ludzi, jednak w przypadku wścieklizny stają się agresywne i mogą atakować. Przykładem takiego zdarzenia było zaatakowanie mężczyzny spacerującego z psem.

Wobec braku innych skutecznych metod walki z wścieklizną, władze zdecydowały się na połączenie dwóch działań: masowego odstrzału lisów oraz obowiązkowych szczepień kotów. Chociaż takie rozwiązanie budzi kontrowersje, eksperci podkreślają, że jest to jedyny sposób, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się śmiertelnej choroby.

Wścieklizna w liczbach:

* W 2020 roku zanotowano w Polsce 143 przypadki wścieklizny u lisów.
* W 2021 roku liczba przypadków wzrosła do 243.
* W 2022 roku odnotowano już 317 przypadków wścieklizny u lisów.
* Włącznie do 2022 roku odnotowano 14 przypadków wścieklizny u ludzi.

Warto zwrócić uwagę, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, a jedyną skuteczną metodą walki z nią jest szczepienie. W Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie są obligatoryjne dla psów, kotów i krów.

Władze województwa lubelskiego podejmując dramatyczne kroki, próbują powstrzymać rozprzestrzenianie się wścieklizny. Jednak aby walka z tą chorobą była skuteczna, konieczne jest również zaangażowanie mieszkańców. Warto pamiętać, aby:

* Szczepić swoje zwierzęta domowe przeciwko wściekliźnie.
* Unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami, szczególnie lisami.
* Informować władze o przypadkach podejrzanych o wściekliznę.

Tylko wspólnymi siłami możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się wścieklizny w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version