Wciąż trwająca pandemia COVID-19 sprawia, że wszystkie kraje na świecie podejmują różnorodne kroki, aby zminimalizować jej negatywne skutki. W Polsce również podejmowane są próby walki z wirusem, a jeden z doradców premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban, zabrał głos w sprawie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.
Według profesora Horbana, szczepienia są kluczowe, aby uchronić się przed ciężkim zakażeniem COVID-19, hospitalizacją czy nawet zgonem. Dane pokazują, że szczepionka zmniejsza nawet kilkadziesiąt razy ryzyko zgonu. W Polsce, do 12 stycznia 2022 roku, podano łącznie 48 643 742 szczepionek, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 21 329 145.
Obowiązkowe szczepienia: rola administracji państwowej i medycznej
Profesor Horban uważa, że aby zwiększyć wskaźnik zaszczepienia w Polsce, należy wprowadzić mechanizmy prawne, które zmuszą do szczepień tych, którzy nie chcą się szczepić lub nie mają takiej możliwości. Obowiązkowe szczepienie oznacza, że administracja państwowa i medyczna będzie musiała zorganizować całe szczepienia w ten sposób, aby one były bezpłatne, dostępne i możliwe do przeprowadzenia.
Bezpieczeństwo szczepień
Wśród osób, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19, stwierdzono 17 139 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jednak w większości były one łagodne i dotyczyły najczęściej bólu lub zaczerwienienia w miejscu ukłucia, bólu głowy czy podwyższonej temperatury ciała.
Wpływ szczepień na gospodarkę
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień może również mieć wpływ na gospodarkę. Dane pokazują, że pandemia COVID-19 kosztuje Polskę miliardy złotych każdego miesiąca. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień mogłoby pomóc w ograniczeniu tej straty.
Podsumowanie
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce jestTEMatem, któremu należy przyjrzeć się z bliska. Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, uważa, że jest to jeden z kluczowych sposobów, aby zminimalizować negatywne skutki pandemii. Dane pokazują, że szczepienia są skuteczne w zapobieganiu ciężkim zakażeniom i hospitalizacjom. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień może również pomóc w ograniczeniu negatywnych skutków pandemii na gospodarkę.