Ponad połowa Polaków jest przeciwna zamknięciu granic dla kolejnych uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z najnowszym sondażem przeprowadzonym przez pracownię Opinia24 dla Radia Zet, 49 proc. respondentów jest za tym, by nie zamykać polskich granic przed ukraińskimi uchodźcami.
Kto jest za zamknięciem granic?
Przeciwnego zdania jest 39 proc. respondentów, z których najwięcej jest wśród wyborców Konfederacji (57 proc.) i Prawa i Sprawiedliwości (49 proc.). Z kolei najwięcej zwolenników pozostawienia otwartych granic dla ukraińskich uchodźców jest wśród wyborców Nowej Lewicy (83 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (74 proc.).
Ukraińscy mężczyźni powinni wrócić do swojego kraju
Aż 74 proc. respondentów uważa, że ukraińscy mężczyźni mieszkający w Polsce powinni wrócić do swojego kraju, by walczyć z Rosją. Najwięcej respondentów popierających ten pomysł deklaruje poparcie dla Karola Nawrockiego (85 proc.), Sławomira Mentzena (77 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (73 proc.).
Czy Ukraińcy powinni wrócić do ojczyzny po zakończeniu wojny?
61 proc. ankietowanych popiera pomysł, by Ukraińcy mieszkający w Polsce po zakończeniu wojny byli skierowani z powrotem do Ukrainy. Największy odsetek zwolenników skierowania Ukraińców do ojczyzny po zakończeniu walk jest wśród wyborców Sławomira Mentzena (76 proc.) i Karola Nawrockiego (69 proc.).
Dane socjologiczne
Badanie zostało zrealizowane przez pracownię Opinia24 na zlecenie Radia ZET metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 23-29 stycznia 2025 roku. Wyniki procentowe zaokrąglono do pełnych wartości.
Wnioski
Wyniki sondażu wskazują, że Polacy są podzieleni w kwestii zamknięcia granic dla uchodźców z Ukrainy. Najwięcej zwolenników pozostawienia otwartych granic jest wśród wyborców centro-lewicy, z kolei najwięcej przeciwników jest wśród wyborców centro-prawicy. Ponadto, większość respondentów uważa, że ukraińscy mężczyźni powinni wrócić do swojego kraju, by walczyć z Rosją, a także, że Ukraińcy powinni wrócić do ojczyzny po zakończeniu wojny. Te wyniki mogą mieć znaczący wpływ na politykę migracyjną Polski wobec kryzysu na Ukrainie.