Wojna rosyjsko-ukraińska, która rozpoczęła się w 2014 roku, miała swoje największe nasilenie w lutym 2022 roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę na pełną skalę. Były dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski opowiedział o tym, jak Wojsko Polskie przygotowało się do tej inwazji i jakie były przewidywania co do czasu kapitulacji Ukrainy.
Przypadek Inwazji Rosyjskiej
Już w marcu 2021 roku Rosja zaczęła gromadzić wojska przy granicy z Ukrainą. W Polsce i w NATO nastąpiła zmiana oceny sytuacji – początkowo zakładano, że to tylko ćwiczenia, potem, że może jednak coś poważniejszego. W Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych (RSZ) raz w tygodniu omawiano te indykatory. W listopadzie i grudniu 2021 roku było już 70 procent spełnionych warunków, że może dojść do inwazji.
Decyzja o Przyjęciu Ukraińskich Samolotów
W nocy z 24 na 25 lutego 2022 roku attaché obrony w ambasadzie Ukrainy w Warszawie zadzwonił do Dowództwa Operacyjnego RSZ z prośbą, żeby Polska przyjęła u siebie ukraińskie samoloty transportowe wraz z personelem. Kijów obawiał się, że jeżeli maszyny nie opuszczą kraju, to zostaną zniszczone przez Rosjan. Generał Piotrowski opowiada, że był przekonany, że należy pomóc, ale taka decyzja powinna była zostać podjęta na szczeblu politycznym, a nie wojskowym.
Reakcja Polski na Inwazję Rosyjską
W momencie inwazji, Polska miała już przygotowaną odpowiedź. Ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak zgodził się na przyjęcie ukraińskich samolotów. Ukraińskie samoloty transportowe przyleciały do najbliższej bazy polskich Sił Powietrznych, czyli do Dęblina w województwie lubelskim. Lotnikom zafundowano „pseudointernowanie”, nakładając na nich ograniczenia w poruszaniu się po Polsce.
Wnioski z Doświadczeń
Generał Piotrowski uważa, że jedną z ważniejszych lekcji dla Polski jest to, aby decyzję o dokładnym czasie mobilizacji zostawić wojskowym. W 2021 roku uwaga Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych była odciągana od Ukrainy przez migrantów sprowadzanych z biednych państw Azji i Afryki. Latem 2021 roku okazało się, że reżim w Mińsku kieruje na granicę z Polską zwiększoną liczbę migrantów.
Aktualne Dane i Statystyki
Według danych z 2022 roku, w Polsce znajduje się około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Wojsko Polskie angażuje się w działania humanitarne, w tym w dostarczanie żywności i leków dla uchodźców. Rząd Polski przygotował się do inwazji Rosyjskiej, angażując się w działania obronne i humanitarne.
Dalsze Perspektywy
Wojna rosyjsko-ukraińska pokazała, że bezpieczeństwo i obrona są kluczowymi kwestiami dla Polski i całej Europy. Dalsze perspektywy wojskowości i obrony kraju są ściśle związane z przewidywaniami i dynamiką sytuacji na Ukrainie.
Wydaje się, że Polska powinna być przygotowana do wszelkich ewentualności i sytuacji, które mogą pojawić się w przyszłości. Wojskowość i obrona są kluczowymi czynnikami w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilizacji w kraju i regionie.