Sugestia dotycząca tymczasowej administracji dla Ukrainy wpisuje się w powtarzane przez Putina od dawna twierdzenia, że prezydent Wołodymyr Zełenski nie jest prawowitym szefem państwa, odkąd w maju 2024 roku upłynęła jego pięcioletnia kadencja. Należy jednak zauważyć, że w rzeczywistości wyborów na Ukrainie nie przeprowadzono, ponieważ obowiązujące prawo zabrania ich organizacji w czasie wojny. Zgodnie z przepisami, kadencja prezydenta jest przedłużona do momentu wybrania nowej głowy państwa po zakończeniu stanu wojennego.

Putin podkreślił, że tymczasowa administracja mogłaby być na Ukrainie wprowadzona „pod auspicjami ONZ, USA, krajów europejskich i naszych partnerów”. Miałoby to doprowadzić do wyborów i wyłonienia rządu, by następnie „rozpocząć rozmowy na temat traktatu pokojowego”. Rosyjski przywódca ocenił również, że Trump „szczerze chce zakończenia tego konfliktu z szeregu powodów”.

W odpowiedzi na te słowa, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego oświadczył, że ustrój Ukrainy określony jest przez jej konstytucję i obywateli. Strona ukraińska jak dotąd nie odniosła się do sprawy.

Warto zauważyć, że wojna na Ukrainie toczy się od 2022 roku i miała już znaczący wpływ na gospodarkę i społeczeństwo kraju. Według danych ONZ, od początku wojny zginęło ponad 13 000 ludzi, a ponad 3,5 miliona zostało przesiedlonych. Gospodarka Ukrainy również została dotknięta wojną, z spadkiem PKB o ponad 30% w 2022 roku.

W tym kontekście, sugestia Putina dotycząca tymczasowej administracji na Ukrainie wydaje się być kontrowersyjna. Należy bowiem zauważyć, że ustrój Ukrainy jest określony przez jej konstytucję i obywateli, a nie przez zewnętrzne podmioty. Zatem, rozwiązanie konfliktu na Ukrainie powinno być oparte na dialogu i porozumieniu między stronami, a nie na impozycji zewnętrznej.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Polska jest jednym z największych darczyńców pomocy finansowej dla Ukrainy, z 1,5 mld dolarów przekazanych w 2022 roku. Polska również jest jednym z największych sojuszników Ukrainy w Unii Europejskiej, wspierając jej przystąpienie do UE.

W związku z tym, Polska ma znaczący interes w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i stabilizacji regionu. Należy zatem wspierać rozwiązania, które opierają się na dialogu i porozumieniu między stronami, a nie na impozycji zewnętrznej.

Podsumowanie… nie, właściwie nie można w tej sytuacji mówić o podsumowaniu, gdyż sytuacja jest dynamiczna i zmieniająca się z dnia na dzień. Warto jednak zauważyć, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo skomplikowana i wymaga zrozumienia i współpracy między wszystkimi stronami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version