W Polsce trwa wielkie zainteresowanie sprawą podwyżki płac dla pracowników skarbówek. Związki zawodowe ekspresowo zareagowały po dymisji byłego ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego, i zwróciły się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomnijmy, że obecnie tę rolę sprawuje premier, którego oczekuje się, że odblokuje podwyżki zatrzymane przez poprzedniego ministra.

Przyczyny protestu

Sytuacja w służbach skarbowych jest coraz trudniejsza. Pracownicy skarbówek są przeciążeni coraz więcej pracą, szczególnie przy objaśnianiu ludziom tzw. Polskiego Ładu, jednak nie dostają obiecanych podwyżek. W związku z tym, że inne służby uzyskały satysfakcjonujące podwyżki wynagrodzeń, pracownicy skarbówek czują się zawiedzeni.

Minimalna płaca 5 tysięcy złotych brutto

Minimalna płaca, jakiej domagają się pracownicy skarbówek to 5 tysięcy złotych brutto. Obecnie kwota ta wynosi około 3300 złotych. Jak tłumaczą, jest to mniej niż zarabia się w Biedronce, co jest oczywiste, że powinno być zmienione.

Reforma podatkowa Polskiego Ładu

W 2022 roku w życie weszła reforma podatkowa w ramach tzw. Polskiego Ładu. Jednak szybko okazało się, że zmiany nie działają tak, jak początkowo zapowiadano. Wiele grup zawodowych, takich jak służby mundurowe czy nauczyciele, dostało niższe wypłaty.

Czy podwyżka płac jest konieczna?

W Polsce jest coraz więcej osób, które zarabiają poniżej minimum egzystencji, które wynosi 3 500 złotych netto. W związku z tym, podwyżka płac staje się koniecznością. Warto dodać, że Polska zajmuje 24. miejsce pod względem minimalnej płacy w Europie, co jest oczywistym sygnałem, że coś musi się zmienić.

Czy premier Mateusz Morawiecki pomógł?

Pomimo dymisji byłego ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego, premier Mateusz Morawiecki nie wywiązał się z obietnic i nie zwiększył płac dla pracowników skarbówek. W związku z tym, pracownicy skarbówek zwrócili się z apelem do premiera, aby odblokował podwyżki płac.

Wnioski

Wynikiem protestu pracowników skarbówek powinna być podwyżka płac do 5 tysięcy złotych brutto. Ponadto, powinno się zmienić system płac w Polsce, aby stał się bardziej sprawiedliwy i godny. Warto dodać, że w Polsce jest coraz więcej osób, które są przeciążone coraz więcej pracą i nie zarabiają odpowiednio, co powinno być zmienione.

Źródła:
„Puls Biznesu”
GUS (Główny Urząd Statystyczny)

Obserwuj nas w Google News

Dodaj nas do swojego News Feed, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z Polski i świata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version