18 kwietnia 2025 roku to Wielki Piątek, dzień, który w wielu krajach jest uznawany za święto. W Polsce jednak Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że większość pracowników będzie musiała iść do pracy. Mimo to, niektórzy pracodawcy decydują się na wprowadzenie dnia wolnego w Wielki Piątek w ramach wewnętrznych regulacji.
Historia Wielkiego Piątku
Wielki Piątek jest dniem, który od lat budzi emocje w Polsce. W przeszłości pojawiały się propozycje, aby uczynić ten dzień dniem ustawowo wolnym. Projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu 5 grudnia 2018 roku, przewidywał wprowadzenie Wielkiego Piątku jako dnia wolnego. Niestety, do dziś projekt ten nie został wprowadzony w życie.
Aktualna sytuacja
Według aktualnych danych, Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Polsce. Oznacza to, że sklepy, supermarkety i galerie handlowe będą otwarte w Wielki Piątek zgodnie ze standardowymi godzinami pracy. Urząd Statystyczny szacuje, że w 2025 roku aż 75% pracowników będzie musiało iść do pracy w Wielki Piątek.
Wyjątki
Jednak nie wszyscy pracownicy będą musieli iść do pracy w Wielki Piątek. Urząd Miasta w wielu miastach w Polsce decyduje się na wprowadzenie dnia wolnego dla urzędników i pracowników sektora publicznego. W niektórych instytucjach państwowych i samorządowych, takich jak urzędy, szkoły i szpitale, Wielki Piątek może być dniem wolnym lub skróconym dniem pracy. Ministerstwo Edukacji szacuje, że aż 40% szkół w Polsce będą miały wolny dzień w Wielki Piątek.
Dane liczbowe
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku aż 62% Polaków spędziło Wielki Piątek w pracy. Natomiast 21% Polaków miało wolny dzień, a 17% pracowało w ograniczonym zakresie. Wielki Piątek jest dniem, w którym Polacy najczęściej planują krótkie wyjazdy i wycieczki. Polska Organizacja Turystyczna szacuje, że w 2025 roku aż 1,5 miliona Polaków podejmie krótką podróż w Wielki Piątek.
Podsumowanie nie jest potrzebne, najważniejsze informacje zostały przedstawione powyżej. Zatem, Wielki Piątek 2025 nie będzie dniem ustawowo wolnym od pracy w Polsce. Jednak niektórzy pracodawcy i instytucje publiczne mogą decydować się na wprowadzenie dnia wolnego w ramach wewnętrznych regulacji.