Wielka Sobota jest trzecim dniem Triduum Paschalnego, który rozpoczyna się w Wielki Czwartek i kończy w Niedzielę Wielkanocną. W tym dniu chrześcijanie symbolicznie czuwają przy grobie Jezusa, oczekując na Jego zmartwychwstanie. W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy, a świece pozostają zgaszone, a ołtarze puste. Dopiero wieczorem odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną, oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.

W ciągu dnia, w Wielką Sobotę, wierni mogą modlić się przy grobie Jezusa. Oto kilka propozycji modlitw, które można odmówić w tym dniu:
* Modlitwa do Jezusa: „Wołamy do Ciebie, Panie, z głębokości naszego ducha i trwamy w oczekiwaniu na wydarzenie, które trzykrotnie zapowiedziałeś apostołom. Wierzymy, że Syn Człowieczy nie pozostanie w grobie, a nasza wiara nie jest pozbawiona podstaw.”
* Modlitwa do Boga: „Boże, pozwól mi doświadczyć Twojej mocy, dotknięcia Twojego Ducha swoją iskrą rozpal we mnie zmianę. Ty jesteś potężny, pełen mocy, nie ma nikogo równego Tobie.”
* Modlitwa do Jezusa: „O mój najdroższy Zbawicielu, patrząc na Twój święty grób, w który Przenajświętsze Ciało Twoje wtrąciła złość i nieprawość moja, nie śmiem podnieść oczu do Nieba, bom jest proch i popiół, a znowu wpatrując się w grób Twój święty, nie śmiem oderwać od niego oczu moich.”

W Wielką Sobotę, po raz drugi podczas Triduum Paschalnego, odmawia się Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Można ją również odmówić przy grobie Pańskim. W wielu parafiach odmawia się ją w tym właśnie miejscu o godz. 15:00. Koronka do Miłosierdzia Bożego składa się z następujących części:
* Ojcze nasz: „Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.”
* Zdrowaś Maryjo: „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.”
* Wierzę w Boga: „Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion.”
* Na dużych paciorkach: „Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.”
* Na małych paciorkach: „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.”
* Na zakończenie: „Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami i nad całym światem.”

W Wielką Sobotę, chrześcijanie mogą również święcić pokarmy, które będą spożywać w Niedzielę Wielkanocną. To ważna tradycja, która symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa i odnowienie życia. Podczas święcenia pokarmów, wierni modlą się i proszą o błogosławieństwo dla swoich rodzin i społeczności.

W Polsce, Wielka Sobota jest dniem pielgrzymek do kościołów i sanktuariów. Wierni przyjeżdżają do miejsca kultu, aby modlić się i uczestniczyć w nabożeństwach. W wielu parafiach, odbywają się également koncerty i wystawy, które promują kulturę i sztukę związaną z Wielkanocą.

Według danych z 2022 roku, około 36 milionów Polaków uczestniczyło w nabożeństwach w Wielką Sobotę. To jeden z największych wydarzeń religijnych w Polsce, które łączy społeczność i promuje wartości chrześcijańskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version