W Polsce trwa ogromna afera polityczna, która ma szanse wstrząsnąć całym krajem. Prokurator Generalny, Adam Bodnar, złożył wniosek o pociągnięcie posła Mateusza Morawieckiego, byłego premiera Rady Ministrów, do odpowiedzialności karnej. Chodzi o sprawę wyborów korespondencyjnych z 2020 roku, która jest jednym z największych skandali politycznych w historii Polski.
Prokuratura zarzuca Mateuszowi Morawieckiemu przekroczenie uprawnień, polegające na poleceniu Poczcie Polskiej przeprowadzenia wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w trybie korespondencyjnym. To niepokojące zjawisko miało miejsce w 2020 roku, kiedy to Polska znalazła się w kryzysie legislacyjnym.
Warto przypomnieć, że w 2020 roku, w czasie pandemii COVID-19, rząd Mateusza Morawieckiego podjął kontrowersyjną decyzję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Jednak, zdaniem Prokuratury Krajowej, ta decyzja była bezprawna i naruszyła Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Według danych, wydatki na te wybory wyniosły aż 56,45 mln zł, co jest ogromną kwotą, szczególnie w czasie kryzysu ekonomicznego.
Wniosek Prokuratora Generalnego został przekazany do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, w czwartek. Oczekuje się, że Sejm podejmie decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie.
Wyniki wyborów korespondencyjnych były nieprawidłowe
Warto przypomnieć, że wyniki wyborów korespondencyjnych z 2020 roku były nieprawidłowe i zostały unieważnione przez Sąd Najwyższy. Co więcej, wiele osób, w tym politycy opozycji, parlamentarzyści i obywatele, zgłaszali skargi na nieprawidłowe prowadzenie wyborów.
Prokuratura Krajowa oznajmiła, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez posła Mateusza Morawieckiego przestępstwa przekroczenia uprawnień. To oznacza, że Prokuratura Krajowa uznaje, że Mateusz Morawiecki, jako premier Rady Ministrów, przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego.
Wyniki badań pokazują, że Polacy są coraz bardziej nieufni wobec polityków
Wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Publicznej pokazują, że Polacy są coraz bardziej nieufni wobec polityków. Według danych, aż 72% Polaków uważa, że politycy są skorumpowani, a 61% twierdzi, że politycy nie dbają o interesy obywateli.
W świetle tych wydarzeń, wniosek Prokuratora Generalnego o pociągnięcie Mateusza Morawieckiego do odpowiedzialności karnej jest ogromnym krokiem w kierunku walki z korupcją i zmianami w polskiej polityce. Czas pokaże, jakie będą następstwa tej decyzji.