W Polsce ustawowo przysługuje obywatelom 13 dni wolnych od pracy w ciągu roku, obejmujących najważniejsze święta. Jednak związkowcy podnoszą kwestię potrzeby wydłużenia tej liczby, mając na uwadze wysoki poziom pracy w kraju, który plasuje Polskę jako jedno z najbardziej zapracowanych państw w Unii Europejskiej.

Aktualny Stan

Obecnie Kodeks pracy zakłada pełen etat jako około 40 godzin pracy tygodniowo, zazwyczaj po 8 godzin dziennie. Niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy, choć nie dla wszystkich zawodów. Polskie prawo przewiduje 13 dni ustawowo wolnych od pracy w ciągu roku, z możliwością rekompensaty w innym terminie lub w formie ekwiwalentu.

Propozycja Związkowców

Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) sugeruje wprowadzenie dodatkowych dwóch dni wolnych od pracy – Wielki Piątek (w tym roku 29 marca) oraz Wigilia (24 grudnia). Zdaniem związkowca, wielu pracodawców już teraz praktykuje skrócone godziny pracy lub uznaje te dni za wolne.

Istotność Wielkiego Piątku i Wigilii

Warto zauważyć, że Wielki Piątek oraz Wigilia są dniem ważnym zarówno dla osób wierzących, jak i tych niewierzących. Propozycja związkowców uwzględnia znaczenie tych dni w społeczeństwie, co może przyczynić się do większego zrozumienia dla potrzeby dodatkowego czasu wolnego.

Przepracowanie Polaków

Ekspert podkreśla „przepracowanie Polaków”, wskazując na dane Eurostatu z 2022 roku, gdzie Polska była jednym z krajów UE z najdłuższym średnim czasem pracy – 40,4 godzin tygodniowo. Dodatkowe dni wolne mogą stanowić krok w kierunku równoważenia czasu pracy w Polsce.

Porównanie z Innymi Krajami UE

Warto zauważyć, że Polska plasuje się w czołówce krajów UE pod względem długości średniego tygodniowego czasu pracy. Porównując do np. Francji, gdzie obywatele pracują średnio 35 godzin tygodniowo, wynik Polski wydaje się szczególnie istotny.

Propozycja wprowadzenia dwóch dodatkowych dni wolnych od pracy staje się odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na lepsze zrównoważenie życia zawodowego i prywatnego Polaków, jednocześnie podkreślając kulturowe i społeczne aspekty świąt.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version