W Warszawie rozpoczęła się wielka akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy szukają schronienia przed tragedią wojskowej agresji Rosji. Miasto Stołeczne Warszawa, pod przewodnictwem prezydenta Rafała Trzaskowskiego, uruchomiło specjalne infolinie, punkty informacyjno-pomocowe, a także przygotowuje wolne miejsca w przedszkolach i szpitalach dla osób uciekających z Ukrainy.
W centrum Warszawy powstały punkty informacyjne, w tym w Centrum Wielokulturowym na Pradze Północ przy ul. Jagiellońskiej 54, gdzie osoby posługujące się językiem ukraińskim udzielają pomocy prawną i psychologiczną. Uchodźcy mogą także znaleźć pomoc w szukaniu pracy czy mieszkania. Numer telefonu do Centrum to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969.
Kolejny punkt został uruchomiony w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie również uruchomiono infolinię: +48 22 656 4 63. Punkt ten działa przez całą dobę, a każdy odwiedzający może się napić ciepłej kawy czy herbaty i otrzyma maseczki ochronne.
Współpraca z Dzielnicami, w tym z władzami Pragi-Południe, pozwoliła na uruchomienie kolejnych punktów na Dworcu Wschodnim i na Dworcu Zachodnim – w Punkcie Obsługi Pasażera.
Według danych z marca 2022 roku, w Warszawie mieszka już ponad 20 000 osób urodzonych na Ukrainie, a w całej Polsce liczba ta przekracza 1,5 miliona osób. Warszawa, jako stolica kraju, chce pokazać, że jest gotowa pomóc uchodźcom w integracji z polskim społeczeństwem.
W przygotowaniu są także dodatkowe miejsca w przedszkolach i szkołach, aby pomóc dzieciom uchodźców w dalszym kształceniu. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr, m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński.
W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10 powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni zapewnią wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.
Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się już zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można też przesyłać na adres [email protected].
Warszawa współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym wraz z Komisją Dialogu Społecznego ds. cudzoziemców. Czekamy też na informacje rządowe dotyczące m.in. transportu uchodźców albo ewentualność wysyłania krwi na Ukrainę.
Aby pokazać solidarność z Ukrainą, Warszawa organizuje także szereg wydarzeń, m.in. obsadzenie reprezentacyjnych miejskich rabatów niebiesko-żółtymi kwiatami, okrycie niebiesko-żółtą flagą Syrenki nad Wisłą, a także podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki. Od soboty miejskie autobusy i tramwaje, a także pociągi metra i SKM zostaną oflagowane. Każdy pojazd będzie miał flagę Warszawy i Ukrainy.
Warszawa otwiera swoje serce dla uchodźców z Ukrainy
W obliczu tragedii uchodźców z Ukrainy, Warszawa pokazuje, że jest gotowa pomóc i wspierać osoby, które szukają schronienia przed wojną. Dzięki współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, władzami samorządowymi i wolontariuszami, Warszawa może powiedzieć, że jest gotowa otworzyć swoje serce i przyjąć uchodźców z Ukrainy.