W ostatnim czasie miłośnicy kolei w Polsce byli świadkami pewnego wydarzenia, które wzbudziło ich emocje. Koleje Mazowieckie przywróciły historyczne barwy z 1963 roku najstarszemu składowi typu EN57. Jednakże nie mogli długo cieszyć się tym wydarzeniem, ponieważ pseudograficiarz zdewastował skład.
Sprawę szybko rozwiązała policja z Wydziału Patrolowego w Ostrołęce, która zatrzymała 28-letniego mieszkańca Płocka podejrzanego o pomalowanie kolejowej „babci”, czyli najstarszego pociągu w taborze Kolei Mazowieckich. Podczas działań policyjnych znaleziono w aucie podejrzanego kominiarkę, rękawiczki, kilkadziesiąt puszek farby oraz kamerę, która była wykorzystywana do nagrywania pomalowanych pojazdów.
Według danych Ministerstwa Infrastruktury, w Polsce w 2020 roku odnotowano ponad 13 tys. przypadków wandalizmu na kolei, co oznacza, że co godzinę dochodzi do średnio 3,6 aktów wandalizmu. Wartość szkód materialnych oceniano na ponad 17 milionów złotych.
W związku z powyższym, policja w Ostrołęce rozpoczęła poszukiwania sprawcy zniszczenia składu pociągu pasażerskiego. Po dwóch godzinach od rozpoczęcia działań, funkcjonariusze z ostrołęckiego Wydziału Patrolowego zauważyli pojazd na obcych numerach rejestracyjnych, a przy nim mężczyznę. Mundurowi postanowili mu się bardziej „przyjrzeć”.
Szybko okazało się, że ich czujność przyniosła oczekiwany efekt. Mężczyzna zachowywał się nerwowo oraz posiadał ślady farby na swoim ubraniu. Okazał się nim 28-letni mieszkaniec Płocka, nie potrafił on w sposób racjonalny wyjaśnić celu swojego przyjazdu do Ostrołęki.
W czasie przeszukania pojazdu, policjanci znaleźli 39 różnego rodzaju puszek farby z aerozolem, kominiarkę, rękawiczki oraz kamerę na której były ślady farby, była ona wykorzystywana do nagrywania pomalowanych pojazdów. Na nagraniach mężczyzna rejestrował siebie podczas malowania.
Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Warto nadmienić, że wandalizm na kolei to Problem, z którym borykają się również inne kraje europejskie. Według danych Europejskiej Agencji Kolejowej, w 2019 roku w Europie odnotowano ponad 25 tys. przypadków wandalizmu na kolei, co oznacza, że co dwie godziny dochodzi do średnio 4,5 aktów wandalizmu.
Dzięki szybkiej i skutecznej pracy policji, sprawca został zatrzymany i będzie odpowiadał za swoje czyny. Ten przypadek pokazuje, że współpraca między instytucjami i szybkie reagowanie na przypadki wandalizmu są kluczem do zapobiegania takim zdarzeniom w przyszłości.
Źródła:
– Koleje Mazowieckie
– Ministerstwo Infrastruktury
– Europejska Agencja Kolejowa
– Komenda Miejska Policji w Ostrołęce