W ostatnich latach polska policja prowadzi coraz bardziej zdecydowaną walkę z nielegalnymi materiałami wybuchowymi i bronią. W ramach tej walki, mazowieccy policjanci przeprowadzili niedawno szeroko zakrojoną akcję, której celem było zabezpieczenie materiałów wybuchowych i broni na terenie kilku powiatów, w tym radomskiego, białobrzeskiego, lipskiego i kozienickiego.
Podczas tej akcji, policjanci zabezpieczyli ponad 1000 sztuk amunicji, pociski rakietowe, granaty i łuski od pocisków, a także militaria z czasów II wojny światowej, w tym pistolety VIS i P83. Jak podkreśla rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, podinsp. Katarzyna Kucharska, zabezpieczone materiały wybuchowe i broń mogły być wykorzystywane w celach przestępczych, a ich zabezpieczenie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Akcja policji była skierowana przeciwko osobom, które bezprawnie posiadają materiały wybuchowe i broń. Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, w ramach akcji zatrzymano 75-letniego mężczyznę, u którego znaleziono nielegalne materiały pochodzące z okresu II wojny światowej. Zatrzymany mężczyzna to kolejny kolekcjoner broni i amunicji, u którego policja ujawniła nielegalne materiały.
Policja przypomina, że posiadanie broni bez wymaganego zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi do 8 lat więzienia. Ponadto, wyrabianie i handel bronią są zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat, a wyrabianie, gromadzenie i posiadanie materiałów wybuchowych są zagrożone karą do 8 lat więzienia.
Statystyki polskiej policji wskazują, że w 2022 roku odnotowano ponad 1000 przypadków posiadania broni bez wymaganego zezwolenia, a także ponad 500 przypadków wyrabiania i handlu bronią. Policja szacuje, że ponad 10 000 sztuk broni i materiałów wybuchowych jest obecnie nielegalnie przechowywanych w Polsce.
W związku z tym, Komenda Główna Policji apeluje do mieszkańców o współpracę w zakresie zabezpieczenia broni i materiałów wybuchowych. Jak podkreśla policja, każdy, kto wie o nielegalnych materiałach, powinien poinformować o tym policję, aby zapobiec niebezpieczeństwu dla ludzi i środowiska.
W Polsce funkcjonuje system rejestracji broni, który pozwala na śledzenie i kontrolę broni i materiałów wybuchowych. System ten jest administrowany przez Komendę Główną Policji, która jest odpowiedzialna za nadzór nad bronią i materiałami wybuchowymi w Polsce.
Ponadto, policja organizuje szkolenia i ćwiczenia, które mają na celu podnoszenie bezpieczeństwa i gotowości do reagowania w sytuacjach zagrożenia. Szkolenia te są skierowane do funkcjonariuszy policji, straży granicznej i wojska, a także do mieszkańców, którzy chcą współpracować w zakresie bezpieczeństwa.
W Polsce istnieją także organizacje, które zajmują się edukacją i promocją bezpieczeństwa. Jedną z takich organizacji jest Fundacja Bezpieczeństwa, która prowadzi projekty edukacyjne i kampanie informacyjne, aby zwiększyć świadomość społeczną w zakresie bezpieczeństwa.
W najbliższych latach, policja plansza zwiększyć kontrole i rejestrację broni, a także wzmocnić współpracę z mieszkańcami w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki tym działaniom, policja będzie w stanie skuteczniej zapobiegać przestępstwom i zagrożeniom, a także zwiększyć bezpieczeństwo publiczne w Polsce.