W ostatnim czasie, administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena ogłosiła sankcje wobec spółki Nord Stream 2 AG, odpowiedzialnej za budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Decyzja ta ma daleko idące konsekwencje dla Polski i Unii Europejskiej, które podejmują kroki w kierunku dywersyfikacji źródeł energii.

Nord Stream 2 – co to za projekt?

Nord Stream 2 to kontrowersyjny projekt gazociągu, który ma połączyć Rosję z Niemcami, omijając Polskę i Ukrainę. Gazociąg o długości 1230 km ma przesyłać 55 miliardów metrów sześciennych gazu rosyjskiego każdego roku. Projekt został zatwierdzony w 2015 roku, a jego realizacja powierzona została szwajcarskiej firmie-córce, kontrolowanej przez rosyjski Gazprom.

Sankcje USA – co to oznacza dla spółki i jej zarządu?

Sankcje nałożone przez administrację Bidena oznaczają, że spółka Nord Stream 2 AG i jej zarząd będą musieli zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi. Sankcje obejmują między innymi zajęcie aktywów spółki w USA, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium amerykańskim, a także zakaz współpracy z podmiotami amerykańskimi.

Dlaczego USA sankcjonują Nord Stream 2?

Decyzja USA o nałożeniu sankcji na Nord Stream 2 jest odpowiedzią na eskalację działań Rosji na Ukrainie. Prezydent Biden wyraził swoje zadowolenie z bliskiego partnerstwa z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i jego nieustannego zaangażowania w rozliczanie Rosji z jej działań. Sankcje mają na celu zmusić Rosję do zmiany swojej polityki wobec Ukrainy.

Co to oznacza dla Polski?

Dla Polski sankcje nałożone na Nord Stream 2 są pozytywną wiadomością. Wostatnim czasie, Polska podejmowała kroki w kierunku dywersyfikacji źródeł energii, aby uniezależnić się od dostaw gazu rosyjskiego. W 2020 roku, Polska importowała 64% gazu z Rosji, ale dzięki inwestycjom w infrastrukturę gazową i rozwój produkcji gazu krajowego, Polska zmniejszyła swoją zależność od gazu rosyjskiego.

Consequences for Europe

Sankcje nałożone na Nord Stream 2 mają również znaczenie dla Unii Europejskiej. UE podejmuje kroki w kierunku transformacji energetycznej i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Projekt Nord Stream 2 jest sprzeczny z tymi celami, ponieważ gaz rosyjski jest źródłem energii szkodliwym dla środowiska.

What’s next?

W najbliższym czasie, oczekuje się, że UE podejmie Analogiczne kroki wobec Nord Stream 2, aby wesprzeć USA w ich decyzji. Dla Polski i UE, sankcje nałożone na Nord Stream 2 są pozytywną wiadomością, ponieważ mogą one przyspieszyć transformację energetyczną i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Dane liczbowe:

* 55 miliardów metrów sześciennych gazu rosyjskiego każdego roku – to przewidywana wielkość dostaw gazu przez Nord Stream 2.
* 64% – udział gazu rosyjskiego w imporcie gazu do Polski w 2020 roku.
* 1230 km – długość gazociągu Nord Stream 2.

Źródła:

* Biden administration announces sanctions on Nord Stream 2 AG and its executives, [US Department of State](https://www.state.gov/)
* Nord Stream 2: What is it and why is it controversial?, [BBC News](https://www.bbc.com/news/world-europe-59835421)
* Poland’s energy policy, [Ministry of Climate and Environment of the Republic of Poland](https://www.klimat.gov.pl/energia-polityka-energetyczna)

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version