Unia Europejska kontynuuje swoją walkę z plastikiem, wprowadzając kolejne istotne zmiany po rewolucji związanej z nakrętkami. Od teraz, klienci nie będą mogli korzystać z darmowych foliówek w sklepach ani z darmowych opakowań na jedzenie na wynos. Za każdą z tych rzeczy trzeba będzie zapłacić!

Walka z plastikiem: Nakrętki to dopiero początek

Od momentu wprowadzenia przepisów, które wymagały przytwierdzenia nakrętek do butelek, temat walki z plastikiem stał się gorącym tematem w Polsce. Choć początkowo zmiany budziły mieszane uczucia, z czasem zaczęto dostrzegać ich pozytywny wpływ na środowisko. Teraz Unia Europejska idzie o krok dalej, wprowadzając kolejne regulacje dotyczące plastikowych opakowań.

Koniec darmowych zrywek w sklepach

W kwietniu tego roku Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które wejdą w życie w 2030 roku. Od tego momentu w sklepach nie znajdziemy już cienkich, plastikowych woreczków, tzw. foliówek czy zrywek. Te zmiany oznaczają koniec możliwości pakowania owoców i warzyw w darmowe reklamówki. Klienci będą musieli zapłacić za każde plastikowe opakowanie, co ma na celu zredukowanie ilości plastiku w naszym środowisku.

Zmiany w restauracjach i hotelach

Nowe przepisy obejmą również restauracje i hotele. Lokale gastronomiczne będą zmuszone zrezygnować z podawania sosów i przypraw w plastikowych opakowaniach. Oznacza to, że ketchup, musztarda i inne przyprawy nie będą już dostępne w małych plastikowych pojemnikach. Hotele z kolei będą musiały zrezygnować z miniaturowych buteleczek z szamponem, mydłem czy żelem pod prysznic.

Zakaz sprzedaży plastikowych kubków i sztućców od lipca 2024 roku

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych kubków, sztućców, talerzy i słomek. Te zmiany dotkną także opakowania z tworzyw sztucznych używane w gastronomii do transportu jedzenia. W praktyce oznacza to, że każde użycie plastikowego opakowania będzie wiązało się z dodatkową opłatą.

Dodatkowe koszty dla konsumentów

Nowe regulacje oznaczają dodatkowe koszty dla konsumentów. Każdy plastikowy kubek z pokrywką będzie kosztować dodatkowe 20 groszy, a plastikowe pudełko na jedzenie – 25 groszy. Właściciele sklepów i restauracji nie będą mieli wyboru, ponieważ za każde naruszenie przepisów grożą surowe kary.

Podsumowanie

Unia Europejska nie ustaje w walce z plastikowym zanieczyszczeniem. Po zmianach związanych z nakrętkami przychodzi czas na eliminację darmowych foliówek i plastikowych opakowań na jedzenie. Nowe regulacje, które zaczną obowiązywać w najbliższych latach, mają na celu zmniejszenie ilości plastiku w naszym środowisku i promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań. Choć zmiany te oznaczają dodatkowe koszty dla konsumentów, długoterminowe korzyści dla planety są nieocenione.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version