W ostatnich tygodniach, Unia Europejska stoi przed wieloma wyzwaniami, w tym również tymi związanymi z obroną i bezpieczeństwem. Trzy państwa członkowskie, czyli Francja, Włochy i Hiszpania, odrzucają plan Komisji Europejskiej, aby zwiększyć wydatki na obronę tanimi pożyczkami, obawiając się, że wpłynie to na ich zadłużenie, które już teraz jest duże.

Plan ReArm Europe/Gotowość 2030
Plan ReArm Europe/Gotowość 2030 zakłada wydatkowanie środków o wartości ponad 800 mld euro na zwiększenie zdolności obronnych Europy. Komisja Europejska planuje pozyskać do 150 mld euro na rynkach kapitałowych, aby pomóc państwom członkowskim szybko i znacząco zwiększyć inwestycje w zdolności obronne Europy. Środki te zostaną wypłacone zainteresowanym państwom członkowskim na żądanie, na podstawie ich planów krajowych.

Obawy państw członkowskich
Jednak państwa członkowskie, takie jak Francja, Włochy i Hiszpania, mają obawy co do zadłużenia, które może wyniknąć z realizacji tego planu. Zamiast tego, proponują obligacje obronne, czyli dotacje finansowane poprzez wspólne pożyczki UE na rynkach kapitałowych, które muszą zostać jednomyślnie zatwierdzone przez 27 krajów bloku.

Wkład Polski
Rząd Donalda Tuska przyjął uchwałę w sprawie przekierowania 26 mld zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). Uruchomienie FBiO planowane jest na III kwartał 2025 r. Uchwała w sprawie uzupełnienia Addendum do KPO wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Wnioski
Widać, że Unia Europejska stoi przed wieloma wyzwaniami, w tym również tymi związanymi z obroną i bezpieczeństwem. Plan ReArm Europe/Gotowość 2030 jest pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia zdolności obronnych Europy, ale wymaga uzgodnień i porozumień między państwami członkowskimi. Poland również wkłada swój wkład w rozwój obrony i bezpieczeństwa w ramach Unii Europejskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version