W sobotę, na Stadionie Narodowym w Warszawie, uruchomiony zostanie punkt nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi. Informacja ta została przekazana za pomocą alertu RCB (Rządowego Centrum Bezpieczeństwa) do użytkowników ukraińskich kart SIM w Warszawie.
Ten krok jest następstwem działań podejmowanych przez polski rząd w celu wsparcia uchodźców ukraińskich, którzy szukają schronienia w Polsce. Numer PESEL jest niezbędnym dokumentem, umożliwiającym dostęp do wielu usług publicznych, w tym opieki zdrowotnej, edukacji i zatrudnienia.
Według danych Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, od początku roku do Polski przybyło już ponad 2,5 miliona osób z Ukrainy. Liczba ta ciągle rośnie, a potrzeby uchodźców w zakresie dokumentacji i wsparcia rosną wraz z nimi.
Posiadanie numeru PESEL umożliwia uchodźcom ukraińskim dostęp do różnych usług, w tym:
* Opieki zdrowotnej: możliwość uzyskania świadczeń medycznych w polskich szpitalach i przychodniach
* Edukacji: możliwość pobierania nauki w polskich szkołach i uczelniach
* Zatrudnienia: możliwość podjęcia pracy w Polsce i uzyskania uprawnień do ubezpieczenia społecznego
* Dostępu do pomocy społecznej: możliwość uzyskania wsparcia finansowego i materialnego ze strony polskiego rządu i organizacji pozarządowych
W punkcie nadawania numerów PESEL na Stadionie Narodowym, uchodźcy ukraińscy będą mogli otrzymać numer PESEL, który pozwoli im na pełniejsze korzystanie z usług publicznych w Polsce.
Punkt nadawania numerów PESEL został uruchomiony we współpracy z MSWiA (Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji), MEN (Ministerstwem Edukacji Narodowej) oraz MZ (Ministerstwem Zdrowia).
Według danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego), w Polsce aktualnie mieszka już ponad 1,5 miliona osób z Ukrainy, które przybyły po 24 lutego 2022 roku. Liczba ta ciągle rośnie, a potrzeby uchodźców w zakresie dokumentacji i wsparcia również.
Warto przypomnieć, że numer PESEL jest niezbędnym dokumentem, umożliwiającym dostęp do wielu usług publicznych w Polsce. Dzięki temu dokumentowi, uchodźcy ukraińscy będą mogli pełniej korzystać z usług zdrowotnych, edukacyjnych i socjalnych.
Źródła:
* Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców
* Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Ministerstwo Zdrowia
* Główny Urząd Statystyczny
* Rządowe Centrum Bezpieczeństwa