W poniedziałek, 14 kwietnia 2025 roku, w miejscowości Gródek (woj. mazowieckie) doszło do tragicznego wypadku, w którym dwulatek został wciągnięty przez maszynę rolniczą i zmarł na miejscu. Zdarzenie to jest przykładem poważnego zagrożenia, jakie maszyny rolnicze stanowią dla dzieci.

Maszyny rolnicze są coraz bardziej zaawansowane technicznie, co zwiększa ich wydajność i efektywność. Jednakże, ich użytkowanie wymaga również coraz większej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W przypadku wypadku w Gródku, dwulatek został wciągnięty przez przekaźnik mocy, który zasilał opryskiwacz z ciągnika rolniczego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2022 roku w Polsce odnotowano łącznie 145 wypadków z udziałem maszyn rolniczych, w których zginęło 24 osób, a 121 zostało rannych. Ponadto, w latach 2018-2022, liczba wypadków z udziałem maszyn rolniczych wzrosła o 15%.

Wypadki z udziałem dzieci są szczególnie tragiczne, ponieważ dzieci często nie mają wystarczającej świadomości zagrożeń związanych z maszynami rolniczymi. W przypadku wypadku w Gródku, dwulatek znajdował się pod opieką dwóch trzeźwych osób, jednak to nie uchroniło go przed tragedią.

Policja i prokuratura prowadzą śledztwo w sprawie wypadku w Gródku, aby ustalić dokładne okoliczności zdarzenia. Oficer prasowy, młodszy aspirant Aleksandra Siemieniuk, wyjaśnia, że nie jest wykluczone, że osobom, które opiekowały się dzieckiem, zostaną postawione zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci.

Wsparcie psychologiczne dla rodziny ofiary zostało zapewnione przez wójta gminy Jabłonna Lacka, Wiesława Michalczuka. W akcji ratowniczej brały udział trzy zastępy straży pożarnej, zespoły ratownictwa medycznego oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Wypadki z udziałem maszyn rolniczych są poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi, szczególnie dzieci. Dlatego też, bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad są kluczowymi elementami w zapobieganiu wypadkom. Wszystkie osoby, które korzystają z maszyn rolniczych, powinny być świadome zagrożeń i stosować się do zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć tragicznych wypadków, takich jak ten, który miał miejsce w Gródku.

Warto wspomnieć, że w celu zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa i Higieny Pracy prowadzą kampanie edukacyjne i szkolenia dla rolników i operatorów maszyn rolniczych.

Ponadto, w celu zwiększenia bezpieczeństwa w rolnictwie, Unia Europejska wprowadziła dyrektywy, które obligują państwa członkowskie do podejmowania działań w celu zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn rolniczych.

W przypadku wypadku w Gródku, Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został wezwany na miejsce zdarzenia, jednak pomimo ich wysiłków, życia dziecka nie udało się uratować. To tragiczne zdarzenie pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad w rolnictwie, szczególnie wtedy, gdy są obecne dzieci.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version