Wiedząc, że samobójstwa stanowią ogromny problem zdrowia publicznego, Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje pilne działania w związku z dramatycznym zdarzeniem w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju. 13-letni wychowanek próbował targnąć się na swoje życie po pobiciu przez wychowawcę.
Wiceminister Maria Ejchart osobiście odwiedziła placówkę, aby nadzorować interwencję i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim wychowankom. „Jestem zszokowana tragedią i ustaleniami kontroli. Najważniejsze teraz to zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim wychowankom” – podkreśliła ministra Ejchart.
W odpowiedzi na incydent, resort zawiesił dyrektora ośrodka oraz wychowawcę odpowiedzialnego za pobicie, wobec którego toczy się śledztwo. Ministerstwo wysłało również psychologów, by zapewnić wsparcie emocjonalne dzieciom.
Życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób każdego roku
Samobójstwa to globalny problem zdrowia publicznego. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.
W Polsce problem samobójstw jest również poważny. Według danych Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, realizowanego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w 2020 roku było 5 143 prób samobójczych w Polsce.
Wsparcie emocjonalne
W obliczu takich przypadków, ważne jest zapewnienie wsparcia emocjonalnego dla osób w kryzysie. Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (116 123) jest czynny codziennie w godzinach 14:00-22:00. Kryzysowy Telefon Zaufania – Linia Życia (800 70 2222) jest całodobowy i bezpłatny.
Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy oraz Krajowy Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym realizowany przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oferują również wsparcie i pomoc w walce z samobójstwami.
Ministerstwo Sprawiedliwości działa
W związku z tragedią, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło szereg kroków mających na celu wyjaśnienie sytuacji i zapobieganie podobnym tragediom:
* Dyrektor został odsunięty od obowiązków, a nowo mianowany pełniący obowiązki dyrektora rozpoczął wdrażanie działań naprawczych.
* Wychowawca został natychmiast zawieszony w pełnieniu obowiązków i przedstawiono mu zarzuty.
* Specjaliści zapewniają pomoc wychowankom, a w ośrodku rozpoczęto stały nadzór psychologiczny.
* Sprawę przekazano do Prokuratury Rejonowej w Złotoryi, która prowadzi dochodzenie w sprawie znęcania się oraz nieprawidłowości w ośrodku.
* Wizytator monitoruje bieżącą sytuację w placówce, sprawując nadzór nad poprawą warunków i bezpieczeństwa.
Wiceminister Maria Ejchart zapowiedziała zorganizowanie spotkania z dyrekcjami wszystkich Okręgowych Ośrodków Wychowawczych. Celem będzie analiza tego zdarzenia oraz wprowadzenie systemowych rozwiązań zapobiegających podobnym przypadkom. „Musimy wyciągnąć wnioski i zrobić wszystko, by takie tragedie już się nie powtórzyły” – podsumowała Ejchart.