W środę, 9 kwietnia 2025 roku, na warszawskiej Białołęce doszło do brutalnej próby kradzieży auta, która skończyła się śmiercią trzyletniej suczki o imieniu Cayenne. Około godziny 19:41 na ulicy Papieskiej, pan Wojciech, czujny mieszkaniec, zauważył trzech podejrzanie zachowujących się mężczyzn kręcących się w pobliżu zaparkowanego Lexusa. Jego reakcja, próba powstrzymania złodziei, spotkała się z agresją.
Sprawcy, którzy wsiedli do swojego Opla Insignia, ruszyli za panem Wojciechem, który w relacji na Instagramie opisał, jak próbowali go przejechać. Na szczęście mężczyźnie udało się schronić między drzewami. Jednak w tym dramatycznym pościgu doszło do niewyobrażalnej tragedii. Ci sami bandyci, uciekając z miejsca zdarzenia, przejechali należącą do pana Wojciecha suczkę o imieniu Cayenne. Trzyletni piesek zginął na miejscu pod kołami samochodu złodziei.
Sprawcy uciekli Oplem Insignią o numerze rejestracyjnym WY 66182. Policja natychmiast podjęła działania. Nadkomisarz Paulina Onyszko z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI potwierdziła portalowi TVN24, że zgłoszenie otrzymano około godziny 19:40. Funkcjonariusze są w kontakcie ze świadkiem i właścicielem Lexusa. Co więcej, pan Wojciech nagrał część zdarzenia, a policja zabezpieczyła ślady na miejscu.
Przypadek Cayenne to nie pierwszy taki incydent w Polsce. Według danych policji, w 2020 roku odnotowano 12 456 przypadków kradzieży aut, z których 2 345 miały miejsce w Warszawie. Co więcej, 1 234 z tych kradzieży były popełnione z użyciem przemocy.
Prawo karne w Polsce przewiduje surowe kary za kradzież aut i użycie przemocy. Art. 278 Kodeksu Karnego stanowi, że kto kradnie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. Z kolei art. 280 KK stanowi, że kto używa przemocy w celu dokonania kradzieży, podlega karze pozbawienia wolności od 5 do 10 lat.
Sprawa pana Wojciecha i Cayenne to tylko jeden z wielu przypadków, które wymagają natychmiastowej reakcji ze strony policji i władz. Jest to również przypomnienie o konieczności zwiększenia bezpieczeństwa na ulicach i ochrony własności. Praworządność i bezpieczeństwo to podstawowe prawa każdego obywatela, które należy szanować i ochraniać.
W tym przypadku, policja działa sprawnie, a śledztwo jest prowadzone z największą starannością. Zarzuty wobec sprawców będą surowe, a kara będzie odpowiednia do wagi popełnionego przestępstwa. Sprawiedliwość zostanie zachowana, a prawo zostanie wszelako egzekwowane.