Uzdrowisko w Ciechocinku, jedno z najbardziej znanych w Polsce, staje się symbolem kryzysu uzdrowiskowego w kraju. Kuracjusze i mieszkańcy skarżą się na fatalny stan tężni, które są jednym z głównych atrakcji uzdrowiska. Drewno jest spróchniałe, a cała konstrukcja zaczyna się rozpadać, wywołując obawy o bezpieczeństwo i stratę wiarygodności wśród turystów.

Jan Grzegorzewski, który od czterech dekad odwiedza uzdrowisko w Ciechocinku, mówi: „Jest nam bardzo przykro, że oglądamy taki widok. Tężnie są coraz bardziej zmarnowane i tylko patrzymy, kiedy się to wszystko rozsypie”. Sytuacja ta wywołuje niepokój również wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy widzą straty finansowe wynikające z malejącej liczby turystów.

Komisja Zdrojowa, skupiająca przedstawicieli branży uzdrowiskowej, wystosowała oficjalny apel o ratowanie tężni. Dariusz Król z Komisji Zdrojowej podkreśla, że sezon turystyczny w Ciechocinku jest krótki, a każdy spadek liczby odwiedzających to realne straty finansowe dla mieszkańców. „Mamy wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Ciechocinka od bardzo wielu lat i mówią, że z każdym rokiem jest coraz gorzej, czują się oszukani przez Ciechocinek” – powiedział.

Ekspert, uznawany za autorytet w dziedzinie tężni, twierdzi, że osoby wypowiadające się publicznie na temat złego stanu instalacji były w przeszłości zastraszane przez władze uzdrowiska groźbą procesów sądowych. „O postępującej degradacji świadczy między innymi pojawianie się glonów” – tłumaczył ekspert. „Drewno gnije, ponieważ stężenie soli w solance jest zbyt niskie. Gdy drewno próchnieje, przestaje spełniać swoją funkcję konstrukcyjną” – dodał.

Zarząd uzdrowiska w Ciechocinku odpiera zarzuty. Prezes spółki Marcin Zajączkowski w rozmowie z TVP Info zapewnił, że solanka jest pompowana do tężni w sezonie – od kwietnia do października – i że ilość używanej solanki nie uległa zmianie od 200 lat. „To miejskie legendy, które są powtarzane. Solanki leci tyle samo, co zawsze” – stwierdził Zajączkowski.

Tymczasem samorząd województwa kujawsko-pomorskiego tłumaczy obecny stan tężni skutkami wyjątkowo łagodnej zimy. Jednocześnie zapowiada kontynuację prac remontowych oraz zwiększenie produkcji soli w regionie. W 2022 roku województwo kujawsko-pomorskie odnotowało ponad 1,5 miliona turystów, których wydatki wyniosły ponad 1,2 miliarda złotych.

Uzdrowisko w Ciechocinku ma długą historię i jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. W 2020 roku uzdrowisko odwiedziło ponad 200 tysięcy turystów, których wydatki wyniosły ponad 100 milionów złotych. Jednakże, stan tężni i brak inwestycji mogą zagrozić rozwojowi turystyki w regionie.

W celu ratowania tężni i rozwoju turystyki w regionie, nécessaire jest współpraca między władzami uzdrowiska, samorządem województwa kujawsko-pomorskiego i przedsiębiorcami. Inwestycje w infrastrukturę i promocja turystyki mogą przynieść korzyści finansowe i społeczne dla mieszkańców i turystów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version