Karolina Pliskova, była liderka rankingu WTA, wypowiedziała się na temat niedawnego zawieszenia Igi Świątek za udowodnione przyjmowanietrimetazydyny. Czeszka, która niedawno zrezygnowała z udziału w Australian Open 2024, stwierdziła, że doping w sporcie jest nieprzyjemnym doświadczeniem, którego trzeba unikać.

Według Pliskovej, nieświadome przyjmowanie substancji dopingujących jest coraz częstszym zjawiskiem wśród sportowców. – Trzeba być uważnym na to, co się przyjmuje, ponieważ substancje te mogą być obecne w mięsie lub napojach – powiedziała w rozmowie z portalem livesport.cz.

Dwa podejścia do walki z dopingiem

Pliskova odniosła się również do niedawnego zawieszenia Igi Świątek, sugerując, że nie wszyscy zawodnicy są traktowani równo przez organizacje sportowe. – Widzieliśmy dwa podejścia do tej sprawy. Dziewczyny, które nie są na pierwszym lub drugim miejscu w rankingu, otrzymują inną karę – powiedziała.

Tenisistka miała na myśli fakt, że Iga Świątek otrzymała tylko miesięczne zawieszenie, pomimo że udowodniono, że przyjmowała substancję dopingującą. Tymczasem inne zawodniczki, które również były złapane na doping, otrzymały znacznie dłuższe kary.

Światowe organizacje a doping

Czy organizacje sportowe traktują lepszych zawodników i zawodniczki z większym szacunkiem? To pytanie, które podejmuje coraz więcej osób w świecie sportu. Przypadek Igi Świątek i Jannika Sinnera, który również otrzymał stosunkowo łagodne zawieszenie za doping, budzi wątpliwości.

Według danych WADA (World Anti-Doping Agency), w 2020 roku miało miejsce 1 543 przypadków dopingowania wśród sportowców z całego świata. Tylko w Polsce w 2020 roku wykryto 54 przypadki dopingowania, co plasuje nasz kraj na 14. miejscu w rankingu WADA.

Wyniki badań dopingowych w Polsce

Według danych Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), w 2020 roku miało miejsce 54 przypadki dopingowania, wśród których:

* 34 przypadki dotyczyły sportowców z dyscyplin olimpijskich
* 14 przypadków dotyczyło sportowców z dyscyplin nieolimpijskich
* 6 przypadków dotyczyło sportowców z kategorii juniorów

Czas na zmiany?

Karolina Pliskova stwierdziła, że nic się nie zmieni, jeśli nie podejmiemy działań przeciwko dopingowi. Czy jest to prawda? Czas pokaże, czy światowe organizacje sportowe będą szukać sposobów na walkę z dopingiem i równego traktowania wszystkich sportowców.

Według specjalistów, walka z dopingiem wymaga współpracy wszystkich stron: sportowców, trenerów, organizacji sportowych i władz. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że wszyscy są równi w oczach organizacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version