Manfred Weber, szef grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, podkreślił podczas debaty w Strasburgu, że Unia Europejska musi wspólnie sfinansować Tarczę Wschód. Odpowiedzialne za to są nie tylko Polska i kraje bałtyckie – podkreślił.
Weber argumentował, że UE potrzebuje Tarczy Wschód jako wspólnego projektu. Nie tylko Polska i kraje bałtyckie są za to odpowiedzialne. My wszyscy musimy to sfinansować. Potrzebujemy europejskich projektów flagowych, takich jak obrona przeciwrakietowa czy nadzór nad przestrzenią powietrzną. Potrzebujemy europejskiego filaru obronnego – argumentował Weber.
W debacie wzięła też udział szefowa KE, Ursula von der Leyen, która należy do tej samej rodziny politycznej, co Weber. Premier Donald Tusk podkreślił podczas konferencji prasowej w Brukseli po marcowym szczycie UE, że Tarcza Wschód została wpisana już na trwałe jako jeden z europejskich priorytetów obronnych i będzie to miało swoje konsekwencje.
Jeśli NATO ma być nadal paktem, który gwarantuje Polsce i Europie bezpieczeństwo, to jest oczywiste już dla wszystkich, że Europa musi wziąć na siebie o wiele więcej odpowiedzialności i zadań obronnych – przekonywał wówczas szef polskiego rządu. Przekazał ponadto, że jego współpracownicy w Brukseli musieli walczyć do końca, by Tarcza Wschód była rzeczywiście priorytetem Unii i „gdzieś tam po drodze nie zniknęła z zapisów”.
Tarcza Wschód to program, który zakłada budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych. Budowa umocnień na odcinku około 800 km wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski obejmie kluczowe województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Już w tym roku ma rozpocząć się budowa pierwszych elementów Tarczy na północnej i wschodniej granicy kraju.
Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej, budowa Tarczy Wschód ma kosztować około 10 miliardów złotych. Projekt ten ma być finansowany przez Unię Europejską i Polskę. UE ma przekazać Polsce około 5 miliardów złotych na realizację tego programu.
Tarcza Wschód to nie tylko kwestia bezpieczeństwa Polski, ale także Europy. Projekt ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na wschodniej granicy UE i jest ważnym elementem europejskiej polityki bezpieczeństwa. Według Manfreda Webera, Tarcza Wschód jest potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność w regionie.
Warto zauważyć, że Tarcza Wschód jest jednym z priorytetów Polski w UE. Polska jest jednym z najbardziej zaangażowanych krajów w UE w kwestii bezpieczeństwa. Według danych NATO, Polska jest jednym z największych wkładów w budżet NATO.
Tarcza Wschód to także kwestia gospodarcza. Projekt ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności w regionie, co może przyczynić się do rozwoju gospodarczego. Według danych Banku Światowego, Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów w Europie.
Wnioskiem z powyższych informacji jest to, że Tarcza Wschód jest ważnym elementem europejskiej polityki bezpieczeństwa i gospodarczej. Projekt ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności w regionie, co może przyczynić się do rozwoju gospodarczego. Polska jest jednym z najbardziej zaangażowanych krajów w UE w kwestii bezpieczeństwa i Tarcza Wschód jest jednym z jej priorytetów.